szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb erős utórengés rázta meg hétfőn délelőtt a nyugat-kínai Szecsuan (Sichuan) tartományban kialakult Tangcsiasan (Tangjiashan) "földrengéstó" környékét, miközben a hét végén üzembe helyezett vízelvezető csatorna ellenére tovább emelkedik a közel egy hónapja eltorlaszolt folyó vízszintje.

A május 12-i földrengés utáni földcsuszamlások következtében Pejcsuan (Beichuan) járásban a tengerszint feletti 752 méter magas természetes gát zárta el a Csian folyó (Jianhe) vízutánpótlását, a természetes torlasz átszakadásakor fellépő áradás közel 1,3 millió ember életét veszélyezteti.

A tóban felgyűlt több mint 245 millió köbméternyi víz biztonságos elvezetését a torlaszon át vezetett 475 méter hosszú, 10 méter széles és 13 méter mély elkerülő csatornával kívánták megoldani. A tó vize múlt hét szombatra érte el az árapasztó csatornát, ekkor a vízszint emelkedése egy időre megállt.

A heves esők hatására azonban az elmúlt 24 óra alatt a tó vízszintje további 92 centiméterrel emelkedett, hétfőn délelőtt 2,21 méterrel volt magasabb az elvezető csatorna szintjénél.

A kínai néphadsereg katonái egy újabb csatorna ásását kezdték el. Az első csatorna a másodpercenkénti 8 köbméteres vízelvezető képességének növelésére a kisebb torlaszokat rakétákkal lőtték szét, amellyel a víz elvezetésének sebességét a másodpercenkénti 30 köbméterre sikerült emelni. A Csian folyó vízutánpótlása azonban még mindig jóval több (115 köbméter/másodperc), mint az elvezető csatorna kapacitása, az utórengések okozta földcsuszamlások pedig tovább növelték az esetleges gátszakadás esélyét.

A hatóságok tó közvetlen szomszédságában lévő Mianjang (Mianyang) város térségéből eddig összesen 210 ezer embert evakuáltak, a legrosszabbtól tartva felkészültek mintegy 1,3 millió ember kitelepítésére is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!