Növekvőben van a szervezett bűnözői csoportok közötti együttműködés, ám az európai maffiák jó részének még megvannak a maguk fő üzletágai, illetve tevékenységi területük.
Orosz nyelvű maffia: Részben a Szovjetuniót az 1970-es években elhagyó több százezer emigránsra alapulva jött létre. A kivándorlók között lévő bűnözők teremtettek kapcsolatot a nyugat-európai és a hazai alvilág között, és az első időben tevékenységük a régiségek exportjára korlátozódott. Az orosz mellett ukrán és más nemzetiségű tagokat tömörítő csoportok a Szovjetunió 1991-es széthullása után erősödtek meg, és mára meghatározó szerepet játszanak a kábítószer-, a jármű- és az embercsempészetben. Ez a bűnszervezet együttműködik a többi európai társával, Moszkvában például évekig léteztek azok az üzletek, ahol az olasz maffia által készített hamisított termékeket árusították. Az orosz szervezett bűnözői csoportok egyeduralkodók a balti köztársaságokban, ahol valamennyi jelentős „illegális ágazatot” ellenőrzik. A piszkos pénzt főként a balti térségben, illetve Skandináviában mossák tisztára. Nyugati titkosszolgálati források szerint az orosz maffia térnyerése részben annak köszönhető, hogy támogatta az egykori szovjet állambiztonsági hivatal, a KGB.
Albán maffia: Fő profilja a heroin- és embercsempészet, főként a Balkánon, illetve a Nyugat-Európába vezető útvonalak mentén. Erős a svájci, illetve az észak-amerikai jelenléte. Szoros kapcsolatban van a koszovói politikai és gazdasági elittel, és meg nem erősített állítások szerint részt vett a nemzetközi szervkereskedelemben is. Albániában 15 maffiaklán működik.
Ndrangheta: Az olaszországi calabriai központú bűnszövetkezet gyors fejlődésen ment keresztül a múlt század utolsó éveiben. Kezdetben zsarolással és védelmi pénzek szedésével foglalkozott, részt vesz az olaszországi kokaincsempészésben.
Camorra: Nápolyban és környékén szerveződött a XVIII. században, és az egymással is versengő csoportjai mára beépültek a nemzetközi kábítószer-csempészetbe. Meghatározó szerepet játszik Nápoly és vidéke üzleti életében, a klánok között gyakoriak a véres tűzharcok.
Cosa Nostra: A camorrával ellentétben hierarchikus szervezetet hoztak létre az elsősorban védelmi pénz szedéséből élő szicíliai bűnözők, és tevékenységi körüket kiterjesztették Észak-Amerikára is. A Cosa Nostra sok vezetőjét börtönbüntetésre ítélték, emiatt a szervezet meggyengült, és üzleteit – főleg a kábítószer-forgalmazást – a Ndrangheta vette át.
Vietnami maffia: Fő tevékenysége a cigaretta és hamisított ruházati termékek forgalmazása, elsősorban Közép-Európa országaiban. A kínai csoportokkal együttműködve részt vesz az illegális bevándorlók Európába juttatásában is.