„Hát nem tudták, hogy Dmitrij Medvegyev miniszterelnök fia, Ilja allergiás a nyírfára?” – kérdezték az orosz kormányfő emberei azoktól a pleszi polgároktól, akik szóvá tették, hogy a Moszkvától 370 kilométerre északkeletre lévő városka határában hallgatag favágók néhány nap alatt kitermelték az összes nyírfát. Az irtásra azért volt szükség, mert Medvegyevnek még 2008-ban megtetszett a település, s egy tőle – legalábbis papíron – független cég a kormányfő számára felújítja a Pleszben álló Milovka-kastélyt.
Andrej Malgin helyi újságíró szerint a rekonstrukciót végző Dar nevű vállalkozás több szálon is köthető a Medvegyev felesége, Szvetlana által működtetett alapítványhoz. Az is érdekes, hogy a Dar a felújítás kezdete előtt 460 millió dolláros hitelt kapott a Gazprom-tulajdonban lévő Gazprombanktól. Medvegyev 2000-től 2008-ig, államfői kinevezéséig a gázipari monopólium igazgatótanácsi elnöke volt.
A helyiek elmondása szerint az építkezés felborította az életüket. Autópálya minőségű széles út vezet a kétezer lakosú, eddig csendes település felé, valószínűleg a fertőzés veszélyétől tartva bezárták a helyi tüdőszanatóriumot – ennek nyomán 300 pleszi vesztette el a munkáját –, s a belváros is csinosodik. Az orosz nagyvállalatok egymással versengve ajándékoznak épületeket a városnak, a Szberbank például egy autóbusz-állomással lepte meg a helyi közösséget. Közben a Volga-parton zárt kikötő épült, a pleszieket pedig egy távolabbi partszakaszra zavarták el a hajóikkal együtt.