Az orosz hadsereg katonái zúdítottak rakétatüzet a Fekete-tenger partján lévő Mariupol lakónegyedeire, így ők a felelősek harminc polgári lakos haláláért – közölték hétfőn a kijevi kormány képviselői. Kijelentésüket arra alapozzák, hogy a délkelet-ukrajnai városban elfogták és kihallgatták azt a személyt, aki állítólag megadta az oroszoknak a mariupoli ukrán kormányerők egyik létesítményének koordinátáit, majd telefonon közölte megbízóival, hogy egy kilométert tévedtek a célzással.
Oroszországban tagadják a vádakat, moszkvai források szerint a véres akciót az ukrán kormányerők hajtották végre, amelyek propagandacélokra kívánják felhasználni a támadást. A helyszínen tartózkodó EBESZ-képviselők azt mondják, az ő számításaik alapján a rakétákat az orosz támogatást élvező szakadárok ellenőrzése alatt lévő területről indították.
Nem csak Mariupol térségében omlott össze a tavaly szeptemberben Minszkben megkötött tűzszüneti megállapodás. Súlyos harcok törtek ki a Donyeck városához közeli Debalceve térségében, s a szakadárok kezére került a stratégiai fontosságú utak találkozásánál lévő donyecki repülőtér. A kilátások sem túl biztatóak, a függetlenségpárti erők vezetői közölték: nem hajlandók tárgyalni az újabb fegyvernyugvási megállapodásról, és céljuk, hogy Donyeck megye teljes területéről kiszorítsák a kormánycsapatokat. A tavaly április óta tartó harcokban több mint ötezer ember vesztette életét, tízezren sebesültek meg, s az összecsapások sújtotta térségben élő ötmillió emberből már legalább egymillióan költöztek el. ENSZ-adatok szerint Ukrajnán belül 633 ezer ember él ideiglenes otthonokban, míg külföldre – elsősorban Oroszországba – 593 ezren menekültek.
Moszkva hétfőn megakadályozta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa olyan nyilatkozatot fogadjon el, amely elítélné a mariupoli támadást, illetve azokat a szakadár vezetőket, akik elutasítják a béketárgyalások felújítását. A világszervezet az ukrajnai válság kitörésének kezdete óta tehetetlen, hiszen Oroszország megvétózza az érdekeit sértő határozati javaslatokat. Az összecsapások kiújulása ugyanakkor kedvezhet azoknak az EU-n belüli „héjáknak”, akik mindaddig elleneznek mindenféle közeledést Moszkvához, amíg a Kreml nem hagy fel a szakadárok nyílt vagy burkolt támogatásával.