szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy új módszer megjelenése miatt aggódhatnak azoknak az országoknak a vezetői, ahol divat korlátozni a polgárok hozzáférését a külföldi weboldalakhoz. A digitális szteganográfiának nevezett technikával megkerülhetővé válik a szigorú cenzúra.

A New Scientist értesülései szerint a Collage nevű szoftver lehetővé teszi, hogy rejtett üzeneteket kódoljunk képfájlokba anélkül, hogy magát a képet megváltoztatnánk. A rendszer prototípusát augusztus 13-án, pénteken teszik elérhetővé.

A digitális szteganográfiához általában speciális szoftverre van szükség, de a Collage-t úgy tervezték, hogy a cenzúraellenes aktivisták és olvasóik különösebb probléma nélkül tudják használni a rendszert. Előbbiek például akár teljes cikkeket beágyazhatnak a képekbe és feltölthetik őket a Flickr képmegosztóra, szinte teljesen automatizált folyamattal. A rendszer akár 15 cikket is képes 7 közepes méretű képbe kódolni. Miután a fotók felkerültek a Flickrre, bárki letöltheti őket és a Collage segítségével hozzáférhet a rejtett tartalomhoz. A cenzorok pedig csupán annyit látnak, hogy a felhasználók a képmegosztó oldalon jártak, amely általában nem tartozik a tiltott lapok közé.

A szoftver ráadásul képes rá, hogy azonosítsa azokat a képeket, amelyekben információt rejtettek el. A felhasználónak csupán a dátumot kell megadnia, amelyre kíváncsi, a cikkek pedig pár perc múlva megérkeznek a gépére. „Mindez a háttérben történik, majdnem teljesen automatikusan” – tette hozzá Sam Burnett, a Georgia Institute of Technology munkatársa, a szoftvert fejlesztő csapat vezetője.

A Collage-t egyszerűen ki lehet bővíteni, hogy más oldalakon elhelyezett fotókon keresztül is lehessen információt közvetíteni. Az elgondolás lényege, hogy számos olyan oldalon át áramoljon az információ, ahol egyébként nagy mennyiségű, felhasználók által előállított tartalom van. Így a rejtett adatokat begyűjtő internetezők aktivitásának megfigyeléséből nem lehet következtetni semmi gyanúsra.

A rendszerről a washingtoni Usenix Security Symposium nevű konferencián számolnak be bővebben a fejlesztők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Filmbe és hangba kódolt rejtjelekkel buktatnák le a kalózokat

Újabb technológiát vet be a filmipar a kalózok ellen, akik kézikamerával rögzítik a nézőtérről a mozifilmeket. A TorrentFreak.com beszámolója szerint a mozivásznon vetített filmhez különleges hangot vegyítenek - elég a kézikamerás felvételt megnézni ahhoz, hogy tudjuk: melyik moziban vettték fel a filmet és hol is ült az elkövető.

MTI Tech

Emlékmű a navajo indián kódbeszélőknek

Emlékművet állítottak a második világháborúban szolgált navajo indián kódbeszélők tiszteletére Phoenixben, Arizona állam fővárosában a nemzeti hősök szoborparkjában.

MTI Tech

Újra találkoznak a világháborús kódfejtők

Emléktalálkozóra gyűltek össze kedden azok a legendás brit kódfejtők, akik feltörték a második világháborúban a németek katonai kódjait, amivel döntően hatottak az események alakulására, ám még ők sem tudták igazán évtizedekig, mennyire nagy dolgot cselekedtek.

MTI Tech

Három műszakban törték a kódokat hackerek

Huszonnégy órás hackerversenyt rendezett az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) és az egyik legnagyobb magyar információbiztonsági cég a hét végén Budapesten. A leggyorsabb csapat 16 óra alatt teljesítette a feladatokat.

hvg.hu Tech

Egy perc alatt törhető a postafiókokat védő grafikus kód

A különböző online regisztrációknál az automatizált robot-programokat - amelyek jellemzően rosszindulatú céllal készítenek nagy mennyiségű e-mail címet – kiszűrő, úgynevezett CAPTCHA-kódot ma már akár 60 másodpercen belül fel tudja törni egy szoftver.