A legjobb és legrosszabb szakmák toplistája

1 perc

2009.01.08. 04:55

A filozófusok vagy a hentesek munkája jobb? Mi a helyzet a meteorológusokkal és a tűzoltókkal? Egy amerikai kutatásból kiderül, mely kritériumok alapján állították föl azt a 200-as listát, amely a legjobb és legrosszabb szakmákat rangsorolja. Íme az eredmények.

A CarrierCast.com nevű amerikai álláskereső oldal nemrégiben ismertette azt a kutatást, amely során 200 foglalkozás közül a legjobbat és a legrosszabbat keresték. A rangsor fölállításához öt kritériumot vettek figyelembe a lista összeállítói: a munkahelyi környezetet, a fizetést, az előléptetési lehetőséget, a fizikai igénybevételt és a munkával járó stressz szintjét. A kutatás, amely az Amerikai Munkaügyi Hivatal és a népszámlálás adatain alapul, érdekes eredményeket is hozott.

Ideális körülmények?
© sxc.hu
Kiderült, hogy a tengerentúli listán a matematikusok állnak a legelőkelőbb helyen. Vagyis a fenti jellemzőket tekintve ez a legjobb szakma: a matematikusok általában nyugodt körülmények között, mindenféle káros anyagtól, zajtól távol dolgoznak, nem végeznek nehéz fizikai munkát, és az elismert szakmabeliek éves keresete átlagosan 95 ezer dollár (körülbelül 18 millió forint).

A matematikusokat a kockázatelbírálók, a statisztikusok, a biológusok és a szoftverfejlesztők követik. A lista 12. helyét a filozófusok foglalják el, míg a 15. helyen a meteorológusok állnak. A programozók a fenti jellemzőket figyelembe véve a 18. helyen végeztek.

A felmérésben rangsorolt 200 szakma közül legrosszabb a favágóké, akik munkájuk során szélsőséges időjárási helyzeteknek lehetnek kitéve, veszélyes terepen dolgoznak, és az éves fizetésük átlagosan 32 ezer dollár (körülbelül 6 millió 300 ezer forint). A favágókat a tejgazdaságban dolgozók, a taxisofőrök és a tegerészek követik. Az acélipari munkások, autószerelők, hentesek, nővérek, festők és tűzoltók szintén a 20 legrosszabbként rangsorolt szakmát képviselik. Meglepő, de ugyanebbe a csoportba tartoznak a gyerekfelvigyázók is.