Vécére ment volna szivárványos arcfestéssel egy budai borbárban, de azt mondja, buzizva próbálták elhajtani

Nem akarták kiengedni a mosdóba egy Szent Gellért téri vendéglátóhelyen, állítja egy, történetét a HVG-vel megosztó nő. A nő a személyzettel folytatott vitáját le is videózta, amelyen hallható, hogy milyen gorombán beszél vele a személyzet egy tagja. A nő szerint le is buzizták, de a borbár üzletvezetője szerint a szóváltás nemi irányultságtól független volt, és azért alakult ki, mert a nő nem az ő vendégük volt.

Vécére ment volna szivárványos arcfestéssel egy budai borbárban, de azt mondja, buzizva próbálták elhajtani

Na pusztuljál innen hugyozni te b*zi!

– állítása szerint ezzel a felkiáltással engedte csak vécére menni a helyen fogyasztó nőt egy budai vendéglátóhely, a Palack Borbár egyik alkalmazottja szombaton a Budapest Pride-ot követően. Mindez kissé zajosan hallható annak a videónak a végén, amelyet az illető nő a telefonjával készített, az azonban ennél jobban kivehető, ahogyan a bár alkalmazottja ezt megelőzően egy “menjél, pisiljél” felszólítás után is gyalázkodó kifejezést használ (fasz vagy faszszopó).

A videót és a történteket a nő először emailben osztotta meg szerkesztőségünkkel, azután telefonon is elmesélte, mi történt vele szombaton késő délután, a Budapest Pride felvonulást követően, a Szent Gellért téren található vendéglátóhelyen.

Elmondása szerint a már ott fogyasztó baráti társaságához csatlakozott, és egy újabb kört rendelni, valamint vécére indult a belső helyiségbe. Az alkalmazottak azonban nem engedték be a vécére, mondván, hogy csak fizető vendégek használhatják a mellékhelyiséget, azt állítja, hogy eközben le is buzizták. Erről az első próbálkozásról nem készült videó, a buzizás valóságtartalmát így nem tudtuk ellenőrizni.

A nő azt mondta, egyértelmű volt, hogy a Pride-ról érkezett – szivárványos festés volt az arcán –, de fizető vendégként joga lett volna használni a vécét. Azt elismerte, hogy nem tudott a Palack Borbár asztalánál helyet foglalni, ahol barátai ültek, mert már nem volt szabad szék, ezért a szomszédos kávézó egyik asztalához telepedett le. Viszont italt a borbártól rendelt ő is, akárcsak barátai. Azt állítja, hogy

körülbelül 15-20 ezer forint értékben fogyasztottak.

A videót akkor készítette, amikor elmondása szerint másodjára próbált pisilni menni a helyre. Ekkor egyik barátja is elkísérte, aki vitte magával a poharaikat, hogy egy újabb kört rendeljen, de megint csak nem akarták beengedni a vécére. A nő azt mondja, ekkor indította el a felvételt, közölte a felszolgálókkal, hogy feljelentést fog tenni, majd némi feszült szóváltás után, miközben szerinte kiverték a telefont a kezéből, és a fent idézett szidalmat (a videón 00:35-nél) vágták a fejéhez, végül mégis bejutott a vécére. Mindez a felvételen így látható-hallható, a videóban szereplő személyek arcát kitakartuk:

A videón az előzmények nem hallhatók, így az sem, hogy a korábbi fordulóban milyen szintet ütött meg a szóváltás hevessége, de a videóra vett részben úgy fest, a személyzet egyik tagja az, aki rendkívül feszülten reagál – miközben azt mondja, a kommunikációval van probléma – és a megszégyenítő hangsúllyal odavetett mondatok is tőle származnak. (Bár bizonyos pillanatokban a telefon kamerája takarásban van.)

A nő elmondta, hogy LMBTQI-aktivista – korábban ennek a körnek szervezett rendezvényeket, de a homofób törvény elfogadása után ezzel felhagyott és a melegjogi aktivizmusra fókuszált –, és hogy később a Facebook-oldalán is közzétette a videót, valamint egy, a Palack Borbárnak címzett nyílt levelet.

Ebben arról ír, hogy hétfőn

feljelentést tesz becsületsértés és garázdaság miatt,

illetve azt kérte a vendéglátóhelytől, hogy vegyék komolyan az ügyet, és vizsgálják ki, illetve azt is elvárja, hogy hivatalos állásfoglalást kapjon, és tájékoztassák kivizsgálás menetéről.

A borbár elítéli a homofób megnyilvánulásokat, szerintük a nő nem is volt a vendégük

Lapunk megkereste az érintett vendéglátóhelyet, amelynek üzletvezetője, Polák Dávid e-mailben válaszolt kérdéseinkre. Azt írta, elítélnek mindenféle homofób megnyilvánulást, ezzel kapcsolatos álláspontjukat azzal is alá kívánta támasztani, hogy az aznap dolgozó kollégáik közül is többen nyíltan melegek. Arra a kérdésre, hogy homofób incidens történt-e, azt írta, hogy

Valóban történt szóváltás nemi hozzáállástól függetlenül.

Viszont ő úgy tudja a kollégáktól, hogy az érintett nő nem volt fizető vendég, hanem egy teraszon ülő társaságra hivatkozott, de „még azt sem tudta megmondani, hogy kinek a nevére szólt a foglalás”. (Erre utal is a videón az egyik felszolgáló.) Az üzletvezető szerint a nő rendelést sem adott le náluk.

Ennek azért van jelentősége, mert a vendéglátóhely, mint leveléből kiderül, csak az ott fogyasztó vendégeket engedi be a vécére. Erről az üzletvezető abban a kommentjében is beszámolt, amelyet a nő Facebookra kitett nyílt levele alá írt be. Azt írja a nőnek, hogy a hely „fő tevékenysége vendéglátás asztal szervizzel (nem köz-wc üzemeltetés). Kollégáim többszöri alkalommal tájékoztatták róla, hogy a hely wc-használata fogyasztáshoz van kötve”, és hogy szerinte a nő a saját bevallása szerint sem fogyasztott a helyen.

Az üzletvezető ezt a hozzáállást a lapunknak küldött válaszában azzal indokolta, hogy a borbár ki van téve a tegnapihoz hasonló tömegrendezvényeknek, ezért „muszáj korlátokat felállítanunk az asztalszervízt igénybe vevő vendégek minél inkább problémamentes kiszolgálása és ott tartózkodása érdekében”, de jelezte, hogy „megfelelő kommunikációs stílus megválasztásával, biztos vagyok benne, hogy kollégáim is engedékenyebbek lettek volna”.

A HVG-nek küldött levelében arról is írt, hogy

a hely tömve volt a rendezvény résztvevőivel. Sem a videón, sem kollégáim elmondása szerint nem hangzott el homofób kijelentés.

Szerinte vizsgálják, hogyan esett ki a nő kezéből a telefon, és az alkalmazottjának esetleges felelősségre vonását firtató kérdésünkre azt mondta, hogy a kollégái beszámolói alapján nem terveznek senkit sem kirúgni az incidens miatt, de átbeszélik történteket, „hogy a jövőben miként tudjuk professzionálisabban kezelni a hasonló helyzeteket”.

Az üzletvezető emellett nehezményezte, hogy az érintett az általa üzemeltetett WOW (Women on Women) Facebook-oldal nevében a borbár számos Facebook-posztja alatt „gyűlöletkeltő, uszító, fenyegető kommenteket tett közé”, amivel sérti a cég jó hírnévhez fűződő jogát, ezért várja a nevét és címét, hogy hivatalos ügyvédi levelet juttassanak el neki a fentiek miatt.

A HVG-nek küldött levelében arról is írt, hogy a videón szereplő kollégája magánszemélyként feljelentést tesz személyiségi jogainak megsértése miatt. (Itt vélhetően arra céloz, hogy a nő a videót közzétette, amelyen az alkalmazottak felsimerhetők.) Polák Dávid ugyanakkor levelében is megismételte, hogy

továbbra is nyitott vagyok egy intelligens beszélgetés lefolytatására, viszont a személyeskedő, rágalmazó kommentháborúban nem kívánunk részt venni.

A szombati vonulás egyébként ettől függetlenül teljesen békésen telt, az erről készült videónkat itt nézheti meg:

“Meghallottam Orbán évértékelőjét és eldöntöttem, hogy most először kijövök” – videó az eddigi legnagyobb Pride-ról

Mindenkinek szíve-joga kimenni az utcára és megmondani, hogy nekem is van véleményem – mondta riporterünknek a szombati Pride-on egy Mi Hazánk-szimpatizáns, aki nem ellentüntetőként, hanem a menettel együtt haladva demonstrált. Mit üzennek egymásnak és a hatalomnak a résztvevők? Kacskovics Mihály Béla és Martini Noémi videója a Büszkeség napi felvonulásról.

A Pride-on készült képeinket pedig erre találja:

Arcok a százezres tömegből – így látták a HVG fotósai minden idők legnagyobb Pride-menetét

Száz- vagy akár kétszázezres tömeg is vonulhatott szombaton Pestről Budára – az idei 30. Pride felvonulás minden idők legnagyobbja volt. Talán éppen azért, mert a hatalom mindent megtett, hogy ellehetetlenítse, betiltsa, nemkívánatossá, „zártkapussá” tegye. Egy kérdésünk van: De sikerült? A tömeg, akármekkora is, emberekből áll – őket mutatjuk meg külön-külön és együtt a HVG fotósainak szemével.