Taxival, kesztyűben és maszkban ment haza az első gyógyult magyarországi koronavírusos beteg
Elértük azt az iráni diákot, aki csütörtök este hagyta el a Szent László kórházat, miután gyógyultnak nyilvánították. Azt mondta, interneten fog vásárolni, és alig várja, hogy a felesége is hazajöjjön a kórházból, ő ugyanis még a karanténban maradt. A 14 nap leteltével is vigyáznia kell magára: az, hogy egyszer már átesett a fertőzésen, nem jelenti, hogy nem betegedhet meg újra.
Taxival, kesztyűben és maszkban ment haza az első gyógyult magyarországi koronavírusos beteg. A Szent István Egyetemen doktori tanulmányokat folytató iráni hallgató múlt hét szerdán került be a Szent László kórházba, nem sokkal azután, hogy hazajött egy teheráni konferenciáról. Bár semmilyen tünetet nem mutatott, napokig otthon maradt, egy étterem és egy művészeti előadás kivételével, ahol senkivel nem lépett kapcsolatba.
Feleségével első gyermeküket várják, a nő jelenleg is karanténban van, nála szerencsére eddig nem mutatták ki a fertőzést – élményeiket korábban ebben a cikkünkben mesélték el lapunknak.
A fiatal férfival csütörtök este, a kórház elhagyása után beszéltünk ismét (nevét személyiségi jogok miatt nem hozzuk nyilvánosságra). Azt mondta, „nyolc teljes napot voltam kórházban, ma azért mehettem haza, mert három egymás utáni tesztem is negatív lett.” Gyógyulásáról egyébként az operatív törzs csütörtök délutáni sajtótájékoztatóján is beszámoltak.
Bár hivatalosan gyógyultnak számít, ez nem jelenti azt, hogy azonnal közösségbe megy majd, az orvosok is azt tanácsolták neki, hogy a biztonság kedvéért két hétig a lehető legkevesebb emberrel találkozzon. Bár boltba lemehetne, inkább otthon tölti a következő 14 napot, és az interneten fog bevásárolni. Ráadásul az, hogy egyszer már átesett a fertőzésen, nem jelenti azt, hogy védettséget szerzett a koronavírussal szemben, ugyanúgy kell magára vigyáznia, mint bárki másnak.
Búcsúpartit mindenesetre nem tartottak neki az orvosok, de azért elköszöntek tőle és minden jót kívántak neki.
„Legszívesebben maradtam volna még néhány napot, hogy a feleségemmel együtt jöhessek haza, ő fog a legjobban hiányozni” – mesélte. Első dolga is az lesz, hogy felhívja a nőt és megmutatja neki a házat.
A fiatal nőnek még néhány napot biztosan karanténban kell maradnia, hogy az orvosok megbizonyosodhassanak róla, hogy nem fertőződött meg. Szerencsére teljesen jól van és nincs semmilyen tünete. Az iráni hallgatóval egy napon kórházba került másik fertőzött, a Semmelweis Egyetem diákja még kórházban van, de vele is tartja a kapcsolatot.
A férfi egy telefonszámot is kapott, hogy ha bármilyen tünetet észlelne magán, akkor azonnal hívhassa az orvosokat. Ebben az esetben egyébként megint a szokásos protokoll indulna el, és újra elvégeznék rajta a koronavírus-teszteket.
A hallgató a kórházban figyelte a híreket is, így azzal is tisztában van, hogy a kormány szerdán kihirdette a veszélyhelyzetet a vírus terjedése miatt, amivel csak egyetérteni tud.
„Szerintem pont jókor lépték meg, és nem várták meg, amíg olyan helyzet alakul ki, mint mondjuk Olaszországban. Ennél a betegségnél az az első számú prioritás, hogy ne terjesszük tovább, és előzzük meg, hogy bárki is elkapja. Ebben mindenkinek megvan a felelőssége, változtatnunk kell a szokásainkon, és oda kell figyelnünk egymásra” – mondta.