Nem világos, mi a szerepe a kínai vakcinabeszerzésbe bevont magyar cégnek
A Danubia Pharma korábban soha nem vállalt még hasonló kaliberű megbízást.
Utánanézett annak a cégnek a G7, amellyel a magyar állam szerződést kötött a kínai Sinopharm-vakcina beszerzésére. Az ügyletről szóló szerződéseket Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön tette közzé a Facebookon. Ezekből kiderült, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) nem közvetlenül a kínai partnertől vásárolja az oltóanyagot, hanem a Danubia Pharma Kft.-n keresztül szerzi be az 5 millió adagot.
A G7 megfogalmazása szerint bár nem példa nélküli, hogy az állam közvetítőt von be egy kínai beszerzéshez, itt mégis nehezen érthető, miért volt szükség egy pluszszereplőre, hiszen közvetlenül is volt már kapcsolatban a vakcinát gyártó Sinopharmmal: a kínai vállalattól tavaly lélegeztetőgépet is vásárolt a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM).
Megmentőt játszik a kormány vakcinaügyben az OGYÉI megkerülésével
Néhány hetet nyerhet a kormány a vakcinák engedélyeztetését felborító rendelettel, az OGYÉI megkerülésének azonban hosszú távú következményei is lehetnek. A kínai Sinopharm oltóanyaga akár még jó is lehet, de kérdés, hogy érdemes-e emiatt kockáztatni az oltásokba vetett egyébként sem magas bizalmat, miközben valószínűleg a pár hét múlva érkező újabb nyugati oltóanyagok enyhíthetnek a vakcinahiányon.
A közvetítő beiktatása a lap szerint a szállítási kockázatot sem csökkenti érdemben: bár a Danubia Kft.-nek kell fizetnie kötbért, ha késik, vagy nem szállít, de csak akkor, ha ez a saját hibájából történik. Ahogy az esetleges késésekért vagy meghiúsulásért sem lehet a vállalattal szemben szankciókat alkalmazni, ha ezekről a gyártó Sinopharm tehet.
Az ügylet további érdekessége, hogy a Danubia ekkora üzletet még soha nem bonyolított le. A szerződés alapján a társaság egyébként az 5 millió adag oltóanyagot adagonként 30 euróért szállítja le, ami – a számítások szerint, illetve a jelenlegi árfolyamot nézve – majdnem 55 milliárd forintos összértéket jelent. Ez a Danubia tavalyi árbevételének tizenhat, tavalyelőtti forgalmának pedig a 150-szerese.
A cég jelenlegi ügyvezetője hivatalosan az idén január 20-tól tölti be a pozíciót. A G7 szerint a Danubiát 2013-ban néhány hónapig az Independent Pharma Invest Ltd. birtokolta, de a brit társaságnak két másik magyar érdekeltsége is volt. Ezek egyike az a Pannon Cargo and Sped Trans Logisztikai és Szállítmányozási Kft., amely tavaly 6 milliárd forintos megbízást kapott a külügy által beszerzett lélegeztetőgépek üzembe helyezésére.
A Pannon Cargo neve pedig más okból is ismerős lehet: ennek a cégnek az a Martonicz Dániel az ügyvezetője, aki a gépeket beszerző OTT-ONE felügyelőbizottságának is a tagja volt. A hvg360 erről szóló cikkének megjelenése után az OTT-ONE elnök-vezérigazgatója azt közölte, a kapcsolatról utólag értesült, és miután meggyőződött annak valóságtartalmáról, haladéktalanul megtette a lépéseket: összehívták a közgyűlést, hogy Martoniczot visszahívják a felügyelőbizottságból.