Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Kiderült, hogy a vezető egyben tulajdonosa a berendezések üzembehelyezésével megbízott cégnek.
Közleménye szerint a hvg360 cikkéből értesült a lélegeztetőgépeket beszerző OTT-ONE Nyrt. arról, hogy felügyelőbizottsági taguk, Martonicz Dániel tulajdonosa annak a cégnek, amely több mint 6 milliárdért helyezheti üzembe a kínai lélegeztetőgépeket.
Megszereztük a listát: kiktől vett, és kikkel szereltetett be a kormány lélegeztetőgépeket?
A Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a lélegeztetőgépek átlagára 56 647 euró, átszámítva durván 19 millió forint volt. A gépek üzembe helyezésére további 7,5 milliárd forintot költöttek. A veszélyhelyzet alatt (március 11. - június 17.) 10 515 darab lélegeztetőgép érkezett az országba, ebből 10 097 invazív, 418 pedig non-invazív ( vagyis a súlyos, koronavírusos betegek ellátására nem alkalmas - a szerk.)
Az OTT-ONE elnök-vezérigazgatója, Májer Bálint a hvg.hu-nak azt írta, miután megbizonyosodott arról, hogy a megjelent információk helytállóak, azonnal intézkedett. Első lépésként az igazgatóság haladéktalanul kezdeményezi a közgyűlés összehívását, hogy Martonicz Dánielt visszahívják a felügyelőbizottságból. Az intézkedésről a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett társaság vezetése a BÉT – vasárnap délután meglehetősen csöndes – honlapján is közleményt adott ki.
Májer azt írta, cégük "elzárkózik az efféle összeférhetetlen tevékenységtől", azt pedig sajnálatosnak tartja, hogy az egészről a sajtóból értesült. Martonicz Dániellel pénteken beszéltünk, elsőre interjút ígért aznapra, majd később sajtósán keresztül pár nap haladékot kért.
Az OTT-ONE egy nyilvánosságra hozott dokumentum alapján 4,7 milliárd forintért szerzett be 500 lélegezetőgépet, ami 9,4 millió forintos átlagárat jelent. Korábban kiderült, a kormány a veszélyhelyzet miatt 300 milliárd forintot költött lélegeztetőgépekre, 16 ezer darabra szerződtek le Kínában, amiből több mint 10 ezer érkezett meg a veszélyhelyzet végéig.
A Külügyminisztérium a hvg.hu közérdekű adatigénylésére elárulta, 22 céggel szerződött le a gépek behozatalára, az átlagár durván 19 millió forint volt (amibe beleszámolták a jóval egyszerűbb, ezért olcsóbb non-invazív gépeket is). Az információhiány miatt kevés gép árát lehet megbecsülni, de az látszik, az OTT-ONE által beszerzettek jóval ez alatt vannak. A cég korábban azt írta, a koronavírus miatt jócskán felmentek az árak, 40 százalékos emelkedést tapasztaltak ugyanazoknál a termékeknél.
A kormány a lélegeztetőgép-beszerzés mellett 7,5 milliárdot adott azok üzembe helyezésére, ebből vitte el a nagyobb összeget Martonicz cége. Közben kiderült az is, a Wizz Air 5 milliárd forintért szállította az eszközöket Kínából.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.