Rogán Antal négyszer annyit költ egy tanácsadójára, mint Pintér Sándor

7 perc

2021.08.02. 09:35

Nem igazán tudni a minisztériumok politikai (fő)tanácsadóiról, hogy kik ők, mit csinálnak, de csaknem százan vannak és átlagosan havi bruttó 935 ezer forintot keresnek. A legkevesebbet Pintér Sándor tárcája fizeti, a legtöbbet Rogán Antalé. De ennél is jobban fizető állás a miniszteri biztosoké, belőlük 64 van.

Három-négyszeres különbség is lehet az egyes minisztériumoknál foglalkoztatott politikai főtanácsadók és tanácsadók illetményében, de összességében biztosan nem keresnek rosszul: havi bruttó 935 ezer forint az átlagfizetésük. Ez összesen havi 87 millió forint közkiadást jelent, mivel 93 munkatársat foglalkoztatnak ilyen beosztásokban a minisztériumoknál és tárca nélküli miniszterek hivatalánál – derült ki a hvg.hu közérdekű adatigénylésére kapott válaszokból.

Ebben az összesítésben csak a minisztériumok szerepelnek, nincsenek benne a közvetlenül Orbán Viktor kormányfő munkáját segítő miniszterelnöki biztosok és megbízottak, ahogy a kormánybiztosok sem – velük cikksorozatunk következő részében külön foglalkozunk majd.

A minisztériumoktól kapott adatok alapján a legfontosabb megállapítások:

  • A legtöbbet a Miniszterelnöki Kabinetirodán lehet keresni: átlag 1 millió 252 ezer forintot.
  • Átlagosan havi közel 1,2 milliót keresnek a (fő)tanácsadók Palkovics László innovációs tárcájánál is.
  • A legkevesebbet a Belügyminisztérium fizeti: átlagosan 368 ezer forintot.
  • Az abszolút csúcstartó a Miniszterelnökség: itt 19 tanácsadónak 19,62 milliót fizetnek ki havonta.
  • A második a Külgazdasági és Külügyminisztérium: 15 tanácsadójuk havi 14,1 millió millióba kerül.
  • A Honvédelmi Minisztériumban egyáltalán nem foglalkoztatnak politikai tanácsadókat.
  • A négy tárca nélküli miniszter apparátusában összesen 14 politikai tanácsadó dolgozik.

Ez, a 93 fős tanácsadói kar, valamint a rájuk költött havi 87 millió, vagyis évi több, mint egymilliárd forint számosságában és költségében még mindig eltörpül a kormányzati vezérkar méreteihez képest. A hvg.hu nemrég összesítette, hogy a 2010 óta kétharmadával felhizlalt, már 300 fősnél is nagyobb tisztviselői gárda – többek között miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, miniszteri biztosok – évente nagyjából 5,4 milliárd forintba kerül az adófizetőknek:

Évente több mint 5 milliárdba kerül a tíz év alatt kétharmadával hizlalt kormányzati vezérkar

Már nincs olyan a Házban, aki havi 1,1 millió alatt keresne. A legtöbbet Kövér László viszi haza, az ő fizetése közel 3 millió forint. A szomszédos Szlovéniában a járvány idejére 30 százalékkal csökken a képviselők és a miniszterek fizetése.

Nem meglepő, hogy a hagyományosan az Orbán-kormányok legnagyobb tárcájánál, a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökségen van a legtöbb tanácsadó, összesen 19 (ebből 10 a miniszteri kabinetben), és rájuk költik a legtöbb pénzt, az összesen 19,62 millió forint átlagosan havi bruttó 1 millió 32 ezer forintos fizetést jelent. A második legtöbbet, 14,14 millió forintot a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium fordít tanácsadókra, akikből ott 15 van (9 a miniszteri kabineten), és akik átlagosan 943 ezer forintos fizetést kapnak. A dobogó harmadik fokán a Kásler Miklós vezette Emberi Erőforrások Minisztériuma áll, ahol 14 tanácsadó dolgozik (9 a miniszteri kabineten) összesen 11,17 millió forintért, így itt az átlagkereset már csak 798 ezer forintra jön ki.

Szijjártó Péter tárcájánál havi 14 milliónál is többet költenek a politikai tanácsadókra
MTI / Szigetváry Zsolt

A Nagy István vezette Agrárminisztériumnál 10 tanácsadót foglalkoztatnak 9,22 millió forintért, így a havi bruttó átlagbér 922 ezerre jön ki. Kevesebbet, havi 7,02 milliót költ tanácsadókra a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium, viszont itt csak 6 ember között oszlik el a pénz, így az átlagfizetésük a második legmagasabb a tárcák sorában: havi bruttó 1,17 millió forint. Alig kevesebbet, 6,76 milliót fizet ki tanácsadókra Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes tárca nélküli miniszteri hivatala, ahol ez a pénz 7-felé oszlik, így az átlag tanácsadói fizetés ott 966 ezer forint. A Varga Judit vezette Igazságügyi Minisztériumban alacsonyabb, 724 ezer forint a tanácsadói átlagbér, mivel ott a havi 5,07 milliós összköltségen 7 tanácsadó osztozik.

Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszternél 5 tanácsadó dolgozik összesen bruttó 4,51 millió forintért, vagyis átlagbérük fejenként 902 ezer forint. A lista vége felé van 3,75 milliós bérkeretével a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda, viszont csak 3-felé oszlik a pénz, így ők keresik a legtöbbet: havi átlag bruttó 1,25 milliót. Néhány tízezer forint híján 3 milliót költ 2 főtanácsadóra és egy tanácsadóra a Pénzügyminisztérium: mindhárman Varga Mihály miniszter munkáját segítik, átlagfizetésük 989 ezer forintra jön ki.

Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszternél egy tanácsadó dolgozik, havi bruttó 1,09 millió forintért. A paksi bővítésért felelős Süli Jánosnál is egy tanácsadó van, ő havi bruttó 900 ezer forintot kap. A legrosszabbul a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium fizet: a 2 tanácsadó ott fejenként átlagosan bruttó 368 ezer forintot kap. A Honvédelmi Minisztériumban, valamint a külön szervezeti egységként működő, a közelmúltbeli leváltásáig Biró Marcell államtitkár vezette Miniszterelnöki Kormányirodán pedig egyáltalán nincsenek tanácsadók.

Pintér Sándor minisztériumában keresik a legkevesebbet a tanácsadók
MTI / EPA / Martin Divisek

A 93 fős jelenlegi politikai (fő)tanácsadói apparátus kisebb, mint az első Orbán-kormány idején volt, amikor 109-en voltak – az azt követő Medgyessy-kabinetben aztán csak 85-en –, de a kormányzati cikluson belül is jelentős csökkenés figyelhető meg: 2018-ban még 137-en voltak. Az azt megelőző ciklus vége felé, 2017-ben az Orbán-kormánynak pedig még több, 163 (fő)tanácsadó dolgozott a különböző minisztériumokban. Az ő számuk csökkenésével együtt azonban nőtt az államtitkárok, helyettes államtitkárok és a miniszteri biztosok száma. Például míg mostani ciklusa elején, 2018-ban a kormány 61 államtitkárnak, 90 helyettes államtitkárnak és 27 miniszteri biztosnak adott munkát, idén júliusban már 69 államtitkárt, 115 helyettes államtitkárt és 67 miniszteri biztost fizettek.

A politikai (fő)tanácsadói pozíciókban a minisztériumoknál dolgozók politikai kinevezettek, a kormányzati igazgatásról szóló törvény is “politikai szolgálati jogviszonyban” állókként határozza meg őket, ezért a kormányok – politikai színezettől függetlenül – általában nem szívesen osztják meg a nyilvánossággal, hogy név szerint kik ők és pontosan milyen feladatok elvégzéséért kapnak kiemelt, akár egy helyettes államtitkáréhoz közelítő bért. Míg annak idején a Medgyessy-kormány nevet, munkakört, fizetést is közzétett, az Orbán-kormány esetében olykor még azt sem könnyű megtudni, mennyi közpénzbe kerülnek a tanácsadók. Emlékezetes: míg 2015-ben a minisztériumi tanácsadók után érdeklődő MSZP-s Mesterházy Attilának Lázár János kiadta a tárcája tanácsadóinak béradatát, minisztertársa, Rogán Antal ugyanezt nem volt hajlandó megtenni, csak betekintést engedett a szerződésekbe az ellenzéki politikusnak, akit figyelmeztetett is: ha közzéteszi a tudomására jutott adatokat, annak “jogi és nem jogi” következményei lesznek. Később Rogán meghátrált és a béreket elárulta, de neveket nem közölt. A névsort már az adatokba betekintő Mesterházy tette közzé, így tudta meg a közvélemény, hogy

az átlagosan havi bruttó 700 ezret kereső 7 Rogán-tanácsadó közt volt akkoriban a Puskás Akadémia főigazgatója – nem mellesleg Orbán Viktor kormányfő személyi fociedzője –, továbbá a 2013-as, botrányos trafikkoncessziós pályázatok egyik bírálója is.

Az évi egymilliárdba kerülő 93 fős tanácsadói stábnál valamivel szűkebb kör a miniszteri biztosoké, de ők is politikai kinevezettnek tekinthetők. A biztosok neve és feladatköre ráadásul nyilvános, a kormányzati honlapon feltüntetett adat, így minden tárcától össze tudtuk szedni a miniszteri biztosok névsorát. A 10 minisztériumnál és 4 tárca nélküli miniszter hivatalánál összesen 64 miniszteri biztos dolgozik, és az ő illetményük egységes, törvényileg szabályozott, vagyis nem a tárca vezetőinek döntésétől függ. A jogszabály szerint alapesetben a miniszteri biztosok havi bruttó keresete a helyettes államtitkári illetménynek megfelelő 1,3 millió forint, de kinevezésükkör a miniszter ennél kisebb összeget is megállapíthat számukra. Ez néhány esetben elő is fordult, de összességében a biztosok csaknem ugyanannyiba, egymilliárd forint körüli összegbe kerülhetnek az adófizetőknek, mint a politikai tanácsadói gárda.

A legtöbb miniszteri biztost is a Miniszterelnökség foglalkoztatja: 16-ot. A második az Emberi Erőforrások Minisztériuma 14 biztossal, míg az Innovációs és Technológiai Minisztérium a harmadik 10-zel. A kormányzati honlap szerint a Pénzügyminisztériumban, illetve Süli János tárca nélküli miniszternél viszont nincs miniszteri biztos. Az egyik legfrissebb ilyen tisztségviselő a mohácsi térség országgyűlési képviselője, a KDNP-s Hargitai János, akit pártjának elnöke, Semjén Zsolt nevezett ki miniszterelnök-helyettesként július elején a mohácsi csata 500. évfordulója megünnepléséért felelős miniszteri biztosnak. A parlamenti választások közeledtével külön miniszteri biztos felel például a külképviseleti szavazások lebonyolításáért – András Pál az előző, 2018-as választás előtt is kapott már ilyen kinevezést. A vadászati “világkiállítással” azonos nagyságrendű összegért, mintegy 65 milliárd forintból épülő hajdúnánási Motorversenypálya munkálatait is miniszteri biztos koordinálja, méghozzá Tiba István fideszes képviselő, egykori balmazújvárosi polgármester.

Havi 1,3 milliós illetményért a fideszes képviselő L. Simon László múzeumi integrációért felelős miniszteri biztos, aki úgy képzeli az integrációt, hogy ő lenne a Magyar Nemzeti Múzeum új főigazgatója. Talán abból a megfontolásból, hogy az űr külföldön van, Szijjártó Péter külügyminiszter foglalkoztatja – meg-megújítva a kinevezését, immár 2018 óta – Ferencz Orsolya fideszes önkormányzati képviselőt űrkutatásért felelős miniszteri biztosként. Szijjártó megbízásából külön biztos foglalkozik a “székelyföldi jeges sportokat érintő infrastrukturális beruházásokkal”, de van más tárcánál miniszteri biztosa a “nemzetpolitikai feladatok koordinálásának”, és a kormány, valamint az egyházak közötti kapcsolattartásnak is. V. Németh Zsolt fideszes képviselő, aki az előző ciklusban a hungarikumokért is felelős államtitkárként dolgozott, most

miniszteri biztosként felel az olyan “kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért”, mint a földikutya, a bajai halászlé vagy a klasszikus magyar nóta.

Pintér Sándornak csak egy miniszteri biztosan van, de hozzá nagyon ragaszkodik: Horváth András nyugdíjas dandártábornok 2013-óta foglalkozik biztosként a ’90-es évek olajügyeinek felgöngyölítésével – kérdés, egymaga többre jut-e ebben, mint a 2000-ben már e célból életre hívott parlamenti vizsgálóbizottság. Rogán Antal tárcája, a Miniszterelnöki Kabinetiroda beéri négy miniszteri biztossal. Közülük régi motorosnak számít Guller Zoltán, aki a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, de 2018 óta ellátja miniszteri biztosként a turisztikai térségek fejlesztésével kapcsolatos feladatok koordinációját – ráadásul azon kevés miniszteri biztos egyike, aki mindezt ingyen teszi, vagyis munkájáért nem kap külön juttatást.