Székely Róbert Izrael-szakértő: Nem volt más választás Irán ellen

Jelentős terheket rónak a háborúk a családokra, de elviselik, ha elfogadható az indok – számol be a közhangulatról Székely Róbert Tel-Avivban élő Izrael-szakértő.

Székely Róbert Izrael-szakértő: Nem volt más választás Irán ellen

Izraeli-iráni háború

Irán atomprogramjának lenullázása és hadseregének megroppantása volt a célja annak a támadássorozatnak, amelyet az izraeli hadsereg indított 2025. június 13-án több tucatnyi iráni célpont ellen. A meglepetésszerű offenzíva megtizedelte az iráni hadsereg vezetőségét, kiiktatta a légvédelem jelentős hányadát és súlyos károkat okozott a nukleáris létesítményekben is. A légitámadások folytatódnak, ahogy az iráni válaszcsapások is - a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban követhetik.

Borús vagy inkább bizakodó a hangulat Izraelben?

Az emberek természetesen félnek, hiszen bombák hullanak, köztük negyed- és féltonnás robbanófejek, és amelyeket nem sikerült a légelhárításnak leszednie, azok házakat döntöttek romba. Bármennyire is jó a légvédelem, nem 100 százalékos. De értjük, miért történik mindez, hiszen kiderült, hogy Irán nagyon közel került az atombomba megszerzéséhez, néhány hónapon belül eljuthatott volna a nukleáris fegyver elkészítéséhez. És ez a rezsim mindennap kinyilvánítja Izrael elpusztításának szándékát. Izraelnek nem maradt más választása, mint ezt a törekvést lehetőleg több évre visszavetni és diplomáciai lehetőséget teremteni arra, hogy Iránt lebeszéljék az atombombáról.

Irán valóban atomfegyvert fejleszt?

A nukleáris fegyverhez négy dolog kell. Megfelelő mennyiségű és minőségű dúsított urán, illetve ballisztikus rakéta – ez a kettő megvan. A harmadik, hogy ebből a kettőből fegyvert csináljanak – ehhez kerültek most közel –, a negyedik pedig a politikai szándék. Utóbbitól nemcsak katonai, hanem gazdasági nyomásgyakorlással is el lehet téríteni Iránt, de a legszebb az volna, ha sikerülne az iráni népet hozzásegíteni ahhoz, hogy megdöntse Ali Khamenei totalitárius rendszerét. Kérdés, mikor jön el ez a pillanat.