A nap videója: kell a téligumi a négykerék-hajtású autókra?
Két teljesen egyforma divatterepjáró méri össze tudását téli körülmények mellett, de az egyik nyári-, a másik téligumikon gördül.
hvg.hu
A divatterepjárók korát éljük, egyre többen ülünk át normál személyautókból emelt magasságú, többé-kevésbé terepjárószerű kocsikba. Ezek egy része remek összkerékhajtással rendelkezik, ami rossz tapadású útfelületen remek trakciót biztosít, és többek közt emiatt is a 4x4-es autók tulajdonosai körében még mindig sokszor felmerül a kérdés, hogy a négykerékhajtású autókra télen kell-e egyáltalán téligumi?
A kérdésre adott igen egyértelmű válasz az alábbi videóból derül ki, melynek főszereplője két darab BMW X1-es kompakt divatterepjáró, melyek közül az egyiken téli-, a másikon pedig nyárigumik feszülnek.
Az első tesztben havas felületen állóhelyzetből 50 km/h-ra gyorsítanak a sofőrök, majd pedig onnan 0 km/h-ra fékeznek le. Míg a téli abroncsokkal szerelt autó már abszolválta a 0-50-0 tesztet, addig a nyárigumis társa még csak gyorsít és 42 km/h-val halad el mellette, és csak ezután kezd fékezni.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.