Afrikába viszik a termelést, drasztikus létszámcsökkentésre készül a Dacia Romániában

A siker alapja az alacsony bérköltség, itt jön képbe Marokkó.

  • HVG

Jelentős létszámleépítésre készül Románia legnagyobb autógyártója, az Automobile Dacia. A vállalat mintegy 900 dolgozójától válhat meg – írja a profit.ro oldal. A cég önkéntes felmondási csomagokkal ösztönzi a távozást: aki vállalja, juttatásokat is kap.

A romániai Daciánál évek óta csökken az alkalmazotti létszám, mert az anyavállalat egyre inkább Marokkóba helyezi át a termelést. Míg 2019-ben csaknem 14 800-an dolgoztak a gyárban, tavaly már csak körülbelül 11 ezren. A tendencia folyamatos, és a mostani döntéssel tovább folytatódik a karcsúsítás – miközben a szakszervezet épp bérfelzárkóztatást szeretne kiharcolni. Tavaly nettó 1000 lejes (75 ezer forint) emelésért küzdöttek, amiből végül bruttó 700 lej (53 ezer forint) valósult meg.

Megvágták a Suzukik és Daciák legújabb kínai kihívójának magyar árait

A Chery legkisebb szabadidőautója, a Tiggo 4 indulóára hajszállal 9 millió forint alá csökkent.

A Dacia-gyár munkavállalói ugyan a jobban fizetettek közé tartoznak Romániában – a nettó minimálbér 4200 lej (316 ezer forint), az átlagbér pedig 8000 lej (602 ezer forint) körül mozog –, ám a versenyképes árú Dacia-modellek mögött részben éppen az alacsony bérköltség áll.

Egy autóra vetítve a bérköltség tavaly 300 euró (114 ezer forint) alatt maradt, ami még Mexikónál, Törökországnál vagy Kínánál is kedvezőbb.

A csökkentési törekvések hátterében azonban ennél is fontosabb tényező áll: Marokkóban még olcsóbb a munkaerő. A Renault – amely a Dacia tulajdonosa – egyre inkább az észak-afrikai országba helyezi át a termelést, Tangerben és Casablancában idén már 500 ezer autót gyártanak majd. A vállalat vezérigazgatója, François Provost nemrég Rabatban járt, ahol olyan megállapodást írt alá, amely 7500 új munkahely létrehozását ígéri 2030-ig.

Hozzászólások