Ami Afganisztánban történik, nem marad Afganisztánban
Az afganisztáni tálib hatalomátvétel következményei szinte beláthatatlanok, és az egész világon éreztethetik majd a hatásukat. Néhány tipp, hogy mire lesz érdemes figyelni a következő hetekben.
Az afganisztáni tálib hatalomátvétel következményei szinte beláthatatlanok, és az egész világon éreztethetik majd a hatásukat. Néhány tipp, hogy mire lesz érdemes figyelni a következő hetekben.
Magyar Levente államtitkár szerint nagy kérdés, hogy Kabulban milyen állapotok fogadják a magyar gépeket, és milyen ütemben tudják majd felvenni az utasokat.
Az afgán gazdaság jelentős része nemhogy láthatatlan, de illegális, ezzel együtt Afganisztán a világ egyik legszegényebb országa. A tálibok az elmúlt években jelentős bevételekre tettek szert úgy, hogy az uralmuk alatt lévő területeken minden után informális sápot szedtek. Az ország rengeteg természeti kinccsel rendelkezik, de ezek kitermeléséhez beruházások kellenének, amikhez békére és stabilitásra lenne szükség.
Josep Borrell, az EU külügyi főképviselő szerint az, ami Afganisztában történt, katasztrófa az átlagemberek és a nyugati értékek és hitelesség számára is.
A Spiegel szembeszáll azokkal a véleményekkel, miszerint megint akkora menekültválság leselkedik Európára, mint 6 évvel ezelőtt. Az elemzés szerint egykönnyen nem ismétlődhetnek meg az akkori események, de aki mégis ilyesmivel riogat, az csak a hangulatot kelti – jó esetben azért, nehogy úgy tűnjön: túlzottan is liberális az EU bevándorlás politikája. Németországot ezzel együtt 2015 kísértete járja be.
Sahraa Karimi korábban nyílt levélben kérte a világot, hogy ébredjen rá a tálib hatalomátvétel következményeire.
Az amerikai elnök szerint elkerülhetetlen volt, hogy kaotikussá váljon a kabuli evakuálás.
A tálib hadsereg egy rakás repülőt és helikoptert szerzett magának a hatalomátvétel során, de nem tudnak velük mit kezdeni.
Ylva Johansson belügyi uniós biztos nyilatkozatával a magyar kormány is elégedett lehetne, de akkor nem tudna brüsszelezni és migránsozni.
Főleg járműipari termékeket, időnként még körhintákat is viszünk ki Afganisztánba, de elenyésző mennyiségben.
Az összeesküvés-elméletben hívő emberek úgy vélik, Biden csak el akarja terelni a figyelmet arról, hogy épp lebukik a választási csalása.
Interjút adott a VOA-nak az a 23 éves, a nevét továbbra sem vállaló afgán nő, aki a TikTokon várt ismertté a tálib hatalomátvétel után, a nők jogait siratva. Reméli, hogy a világ nem dől be a tálibok jófejkedésének, és mindenki felismeri a „már-már az Iszlám Államra hajazó” radikális folyamatokat.
Korábban Tádzsikisztán, Üzbegisztán sőt Omán is szóba került mint a Kabulból a hétvégén titokban elmenekült elnök lehetséges menedéke.
Egyelőre vérengzés nélkül, de drámai gyorsasággal vették át a hatalmat Afganisztánban a tálibok. A kabuli repülőtéri káosz, a tálib harcosok, majd vezetők megérkezése a fővárosba mind olyan pillanat, amit a haditudósítók, illetve háborús helyzetet átélő civilek megörökítettek. Nagyképes válogatásunkban az ő felvételeikből szemezgettünk.
A Facebook már nemcsak a közösségi oldalon, a WhatsAppon is korlátozza a tálibok kommunikációját.
A repülőteret irányító amerikaiak megakadályozták, hogy az afgánok átlépjenek a kapukon, így a gép üresen indult vissza.
A főváros repülőterére tartókra támadtak a tálibok és a menekülők feje fölé lőttek. Egy autótolvaj fejét kátránnyal kenték be, majd falhoz állították. Egyre szörnyűbb felvételek jelennek meg a tálib erőszakról.
Július végén Vang Ji kínai külügyminiszter találkozott Abdul Ghani Baradar tálib vezérrel Tiencsinben, és meg is állapodtak. A pekingi hivatalos véleményt képviselő Global Times most arról ír, hogy mit tehet Kína Afganisztánban, ahonnan a Nyugat távozásra kényszerült.
Először 2019-ben ültek tárgyalóasztalhoz a semleges területként választott Szerbiában, majd még kétszer.
Arról nem árult el információkat a külügy, hogy hány embert kell hazahozni, ahogy arról sem beszéltek egyenesen, hogy terroristának tartja-e a tálibokat a magyar kormány. A 26 magyar biztonsági szakember viszont "belátható időn belül" Európában lesz. Szijjártó Péter pedig továbbra is szabadságon van.