szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Interjút adott a VOA-nak az a 23 éves, a nevét továbbra sem vállaló afgán nő, aki a TikTokon várt ismertté a tálib hatalomátvétel után, a nők jogait siratva. Reméli, hogy a világ nem dől be a tálibok jófejkedésének, és mindenki felismeri a „már-már az Iszlám Államra hajazó” radikális folyamatokat.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

A tálib hatalomátvétel egyik internetes kulcsfigurája lett az a 23 éves nő, aki a TikTokon foglalta össze az érzéseit az Afganisztánban legutóbb 1996 és 2001 között uralkodó szélsőséges iszlamista csoport visszatéréséről. A hétfői felvételen azt mondta: „senki nem törődik velünk, mert Afganisztánban születtünk. Lassan meghalunk a történelemben”. Az akkori rezsim alatt a nők nem dolgozhattak, a lányok nem járhattak iskolába. Az egész testüket el kellett takarniuk, és csak férfi kísérővel hagyhatták el az otthonukat. Azokra, akik szembeszegültek a szabályokkal, megaláztatás és sokszor nyilvános verés várt.

A fiatallal szerdán készített interjút a VOA. Nem árulta el, hol van jelenleg, azt elmondta: szeretné elmagyarázni a világnak, milyen küzdelmei vannak most az Afganisztánban rekedteknek. Úgy fogalmazott, az „iszlám erőszak házassága” vár a fiatal nőkre, hiszen egyszercsak egy tálib harcos mellett találhatják magukat kiutalva. „A háború hozománya vagyunk” – mondta.

Arra a kérdésre, miért látja úgy, hogy senki sem törődik velük, azt válaszolta:

nem igazán tudja elmondani embereknek, hogy honnan jött, anélkül, hogy azt éreztetné, gyalázza az iszlámot. „Egyszerűen nem tudom elmagyarázni a helyzetünket”.

A nő ugyan eleinte tartott az interjútól, de kitart amellett, hogy kötelessége a helyzetet, legfőképp a nők helyzetét minél jobban bemutatni, izgulni pedig leginkább a Kabulban rekedt barátaiért izgul. Pontosan ezért nem akart sem róluk, sem a családjáról nyilatkozni.

Felhívta a figyelmet arra, hogy nőket erőszakolnak meg és hurcolnak el anélkül, hogy bármit is tehetnének ellene, és amíg relatív biztonságban van, beszélni akar az ilyen történetekről. Hozzátette: barátai és családja beszámolója alapján nincsenek nők Afganisztán utcáin, nem mernek kimenni.

Mit mondana a táliboknak? – kérdezte a riporter, amelyre úgy válaszolt:

Nem tudok olyanokkal beszélni, akik embereket fejeznek le.”

Szerinte a tálibok ugyanazt csinálják, mint az Iszlám Állam, mégis, most cukiskodni akarnak a nemzetközi arénában, aktívak a Twitteren, de miért? – kérdezett vissza.

A nő azt üzeni a világnak, hogy ne legyenek apatikusak az Afganisztánban történtekkel kapcsolatban. Nem szeretné, hogy negyven év múlva újra ez legyen, és fél, hogy az emberek bedőlnek a táliboknak.

Szerinte Michelle Obamái és Angela Merkelei vannak Afganisztánnak, de az ilyen erős nőknek most meg kell hajolnia a saría törvények előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Világ

Kik a hírhedt tálibok, akiknek a visszatérésétől retteg a világ?

Öt év uralkodás, majd húsz év amerikai fölény után újra a tálibok vezethetik Afganisztánt. A rendkívül jól szervezett és nagy büdzséből gazdálkodó radikális iszlamista csoport rengeteg áldozat árán vészelte át a megszállást. De kik ők, honnan jöttek és mit akarnak?