Elutasítja a rövid távú lakáskiadás betiltását Budapesten 26 szakmai szervezet
A szervezetek a teljes tiltás és a jelenlegi szabályozás közötti kompromisszumos megoldást javasolnak a kormány számára.
A szervezetek a teljes tiltás és a jelenlegi szabályozás közötti kompromisszumos megoldást javasolnak a kormány számára.
Az árvíz után komoly gazdasági reformokat ígért a miniszterelnök, de szinte semmi nem lett belőlük; már az is elérhetetlenül nagy GDP-növekedésnek tűnik, ami korábban a leggyengébb forgatókönyvnek számított; elkezdték számolni, mekkora károkat okozott az időjárás. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Miért nem kell úgy fellépni az Airbnb ellen, mint a korábban az Uber ellen? Milyen szabályozással lennének elégedettek a lakhatási válság miatt aggódó politikusok, a szállodások és az apartmankiadók? Van-e közös metszet, vagy az állam átvágja a gordiuszi csomót?
A Magyar Apartman Kiadók Egyesülete (MAKE) és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége (FSZKSZ) szerint nincs valós társadalmi tömegigény az Airbnb-k betiltására.
A kormány Szentkirályi Alexandra javaslatára vár, de az már biztos, hogy szigorítják a rövidtávú lakáskiadást.
Noha a főváros VI. kerületében – ahol minden tizedik lakás rövid távú bérbeadásra van berendezve – a helyi “népszavazáson” az Airbnb betiltása győzött, egy ilyen lépés legitimitása alacsony, politikai kockázata magas – figyelmeztet elemzésében a Republikon Intézet. A probléma sokrétű, és egy készülő új, országos szabályozás is bizonytalanságot okoz.
A nemzetgazdasági miniszter egyre nyíltabban fenyegeti a kormány ellen pert nyerő SPAR-t. Azt is elmondta, hogy szigoríthatnak az Airbnb-k szabályozásában, és hogy szerinte a foci-Eb miatt nem vásároltak eleget a magyarok.
Általános Airbnb-tilalom csak akkor lehet Budapesten, ha a kormány így dönt, a terézvárosihoz hasonló teljes szigor helyett más megoldásokban gondolkodnak a kerületi vezetők.
A kerületi lakosok többsége a rövid távú lakáskiadás teljes tiltására szavazott.
Bármilyen döntést is hoznak az emberek, javasolni fogja a kormánynak, hozzon Budapesten és akár országosan is ennek megfelelő szabályozást.
A kerületben szeptember elején indul szavazás a szállásadó szolgáltatás betiltásáról.
A Magyar ApartmanKiadók Egyesülete és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége szerint olyan, társasházakba nem illő bérlők költözhetnek be, akik hosszú évekig keseríthetik meg a lakók életét, emellett a mostani lakóknak kevesebb parkolóhely, bölcsődei és óvodai férőhely fog jutni.
Ügydöntő szavazást tartanak Terézvárosban a társasházi lakások Airbnb típusú szálláshelyként való kiadásának betiltásáról. Sok kerületi számára azonban a rövid távú lakáskiadás jelenti a megélhetést, és azzal érvelnek, hogy ők adják Terézváros költségvetésének három százalékát. Ezért most kampányt indítottak, és aktivistákat is toboroznak, hogy „megnyerjék a szavazást, és példát mutassanak a többi kerületnek”.
Esik az ipari termelés, azon belül is legdurvábban az akkumulátorgyártás, melyre a kormány az ország jövőjét tette fel. Nagy Márton vagy kap boltfigyelő hivatalt vagy nem. Lepaktált az RTL a 4iG-vel, késtek a fizetések a Dunaferrnél, de vannak ott ennél komolyabb bajok is. Olyan extrém júliuson vagyunk túl, hogy Romániában már szárad ki a Duna. Jellinek Dániel spanyol plázát vett, szétkapják a Hungaroringet, veszélyben az Airbnb-biznisz jövője Terézvárosban. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Terézváros szeptemberben ügydöntő szavazást tart a témában, pedig a tiltással az önkormányzat évi 700 millió forintos bevételtől esne el.
,,Egyetért azzal, hogy a VI. kerületben tiltsuk meg a társasházi lakások kiadását airbnb-típusú szálláshelyként?” Erre a kérdésre válaszolhatnak a VI. kerület lakói szeptember 2-a és 16-a között.
Az Airbnb-nek főnyeremény az olimpia, mert a jócskán megemelt áron is elkapkodják a szállásokat.
A nyári főszezonban ugrik meg leginkább az ágyi poloskák száma. Ezért a nyári utazási és fesztiválidőszak alatt nagyobb elővigyázatosságot és fertőzés észlelésekor annak azonnali jelentését javasolja a Semmelweis Egyetem közegészségügyi szakértője.
Különösen a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma nőtt májusban, a szálláshelytípusok között pedig a magánszálláshelyek könyveltek el kiemelkedő forgalombővülést.
Egyre több eszközzel próbálják meg visszaszorítani a turizmust, miközben az országnak szüksége van a vakációzók pénzére.