Megtalálták a molekulát, amivel visszafordítható lehet az agy öregedése
Olyan gyógyszerek jöhetnek a jövőben, amelyek segíthetnek idős korban is helyreállítani a kognitív funkciókat – köszönhetően egy friss felfedezésnek.
Olyan gyógyszerek jöhetnek a jövőben, amelyek segíthetnek idős korban is helyreállítani a kognitív funkciókat – köszönhetően egy friss felfedezésnek.
Van egy módszer, amely akár 12 évvel előre jelzi, kialakulhat-e nálunk demencia. Az ehhez szükséges eszközök azonban aranyárban vannak, és hiányzik hozzájuk a speciális szakképzettség is, így egyelőre alig alkalmazza az orvostudomány. Nagy kérdés, hogy a szemmozgások fejlesztésével megelőzhetők-e a memóriaproblémák.
A vizsgálatok harmadik fázisában nem teljesített jobban a placebónál a Cassava Sciences kísérleti gyógyszere, aminek a fejlesztése már eddig is botrányoktól volt hangos.
Az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet az éjszakai világosság miatti fényszennyezésnek, mutat rá egy friss tanulmány.
A Toxoplasma gondii parazita módosított változata segíthet megoldani az Alzheimer- és Parkinson-kór kezelésének egyik legégetőbb problémáját.
Hatalmas előrelépést tehettek a tudósok afelé, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal is diagnosztizálni lehessen az Alzheimer-kórt – méghozzá olyan elképesztő pontossággal, melyre a jelenleg alkalmazott hagyományos módszerek sem alkalmasak.
Az Alzheimer-kór és az epilepszia erősítik egymást – a Magyar Tudományos Akadémia egyik kutatócsoportja pedig azt derítheti ki, hogyan. Ez új terápiás lehetőséghez vezethet majd.
Még azelőtt megkezdhető lehet az Alzheimer kezelése, hogy visszafordíthatatlan károsodások történnének – köszönhetően egy nemzetközi kutatócsoport felfedezésének.
Holland kutatók tucatnyi olyan, már elhunyt beteg agymintáját elemezték, akik bár Alzheimer-kórban szenvedtek, nem voltak tüneteik.
Közel két évtized alatt majdnem 2500 alkalommal hivatkozták azt a tanulmányt, amelyet most visszavonnak szerzői egy képmanipuláció miatt. Pedig fontos megállapítás volt benne.
A hatvanas éveik közepére szinte bizonyosan mutatják az Alzheimer korai jeleit azok, akiknél jelen van az Apoe4 gén két variánsa – mutat rá egy friss tanulmány.
Egy új tanulmány szerint a betegség előrehaladott állapotában lévők több mint hat hónappal a haláluk előtt „visszatérhetnek önmagukhoz”.
Megduplázhatja a demencia kialakulásának kockázatát az ajakherpesz mögött álló Herpes simplex vírus (HSV-1) – mutat rá egy friss tanulmány.
Körülbelül 18 százalékkal csökkenthetik az Alzheimer kockázatát a merevedési zavart kezelő készítmények egy brit kutatás szerint.
Az egészségügy terén sokszor szó szerint életmentőnek bizonyulnak egyes innovációk. A TIME magazin összegyűjtötte az idei év 200 legjobb találmányát, melyekből most bemutatjuk azt a tizenötöt, melyek orvosi vonalon érdemelnek figyelmet.
Egérkísérletek alapján hatékony lehet az Alzheimer kezelésében a ponesimod nevű készítmény, mely akár meg is állíthatja a betegség tüneteinek kialakulását.
A bél mikrobiótája is árulkodhat arról, hogy valakinél már elkezdett kialakulni az Alzheimer, akkor is, ha az első tünetek még csak jóval később jelentkeznének.
193 nő és 99 férfi agyát nézték meg amerikai kutatók, és arra jutottak, összefüggés lehet a nők körülbelül egytizedét érintő korai menopauza és a demencia kialakulásának kockázata között. Lehet azonban egy megoldás.
Mindössze egy vérvizsgálat elegendő lehet az Alzheimer-kór kimutatására, szemben a jelenlegi, drága vagy fájdalmas módszerekkel.
Két évtizednyi kutatómunka után átment a klinikai teszten a lecanemab nevű gyógyszeres kezelés, ami segít lassítani az Alzheimer-kórban szenvedők leépülését.