szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Alzheimer-kór és az epilepszia erősítik egymást – a Magyar Tudományos Akadémia egyik kutatócsoportja pedig azt derítheti ki, hogyan. Ez új terápiás lehetőséghez vezethet majd.

Az MTA keddi közleménye kiemeli: egyre több embert érint a szellemi hanyatlás, ami a gondolkodási képességek gyengülését, elvesztését jelenti. A gondolkodási (kognitív) képességeket számos idegrendszeri betegség károsíthatja, közülük a legismertebb az Alzheimer-kór.

Magyar kutatók tíz évvel ezelőtt kezdték vizsgálni az Alzheimer-kór és az epilepszia kapcsolatát. Utóbbi betegség esetében az agyban lévő idegsejtek egy része aktívabb, mint kellene – magyarázzák, megjegyezve, hogy ezek az intenzívebben működő idegsejtek okozzák az epilepsziás rohamokat.

Horváth András Attila (Országos Mentális Idegsebészeti és Idegtudományi Intézet) és kollégái igazolták a két betegség között lévő erős – és kétirányú – kapcsolatot: kiderült, hogy az Alzheimer-betegek körében gyakoribb az epilepszia, illetve az időskorban megjelenő, ismeretlen eredetű epilepszia sokszor a kezdődő Alzheimer-kór jele.

Egyelőre azonban nem ismert, hogyan függ össze pontosan a két betegség. Horváth és kutatócsoportja ezt próbálja kideríteni a következő években.

A kutatók azt igyekeznek megérteni, hogy ha egy beteg idegsejtjei túlzottan aktívak, az milyen további változásokat okoz az agyban, és ezek hogyan vezetnek a szellemi hanyatláshoz.

Magyar kutatók áttörése: epilepszia elleni gyógyszerekkel évekkel lassítható lehet az Alzheimer-kór

Az Alzheimer-kór kialakulásában nagyobb szerepe lehet az (akár észrevétlen) epilepsziának, mint eddig gondolták, és ez korai kezelésre vagy diagnosztikára is lehetőséget adhat. Erről kérdeztük Horváth Andrást, a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológai Intézet részeként működő Neurokognitív Kutatási Központ igazgatóját és a helyettesét, Kamondi Anita professzort, egy friss tudományos cikk két szerzőjét.

„Úgy tűnik, hogy az egész folyamat ördögi kört alkot: ha az idegsejtek túlzottan tüzelnek, akkor olyan változások indulnak el az agyban, amelyek arra késztetik a neuronokat, hogy még jobban tüzeljenek. Ahogy erősödik ez az öngerjesztő folyamat, úgy jelennek meg különböző idegrendszeri betegségek és kognitív tünetek” – magyarázza Horváth.

A kutatás célja ennek a körkörös folyamatnak a megértése, amelynek a segítségével új terápiás lehetőségek nyílhatnak a jövőben a kognitív hanyatlás megelőzésére és kezelésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!