Flashmobbal emlékeztek Bartók Béla halálának 70. évfordulójára
Rákosmente főterén rendeztek villámcsődületet a zeneszerző tiszteletére.
Rákosmente főterén rendeztek villámcsődületet a zeneszerző tiszteletére.
Az önkéntesként tevékenykedő nőt a Keleti melletti boltban szólták meg, a bőrszínére is megjegyzést tettek. Mamah Mária az antiszemitizmus és fasizmus miatt Nyugatra kivándorló Bartók Béla testvérének dédunokája.
Posztumusz regény jelenhet meg a csütörtökön elhunyt Gabriel García Márquez Nobel-díjas kolumbiai írótól, akitől Bartók Béla zenéjével és kedvenc sárga virágaival, a mexikói és a kolumbiai elnök jelenlétében vesznek búcsút hétfő délután Mexikóváros legrangosabb kulturális intézményében, a Szépművészeti Palotaként ismert színházban és operaházban.
Egy párizsi uniós konferencián tanácskozik a magyar miniszterelnök az európai fiatalok munkanélküliségéről. Előtte az Allegro Barbaro: Bartók Béla és a magyar modernizmus 1905-1920 című kiállítást tekinti meg.
Egy helyi vonószenekar játszott a székesfehérvári kormányülés alkalmából. Bartók Román népi táncok című művéből a konferanszié kihagyta az első szót, mert nem akart diplomáciai botrányt a városvezetés. A polgármester szerint csak baki volt.
Szinte tökéletes agitációs filmet készített az MSZP, ha esetleg kimaradt volna belőle valami, ami miatt az ország a pusztulás felé rohan, azt a nyomában támadt tiltakozások demonstrálták.
Újabb érintettek tiltakoztak az MSZP rekordhosszúságú kampányfilmje ellen. Puskás Ferencné és a TEK után megszólalt Bartók Béla szerzői jogainak örököse, valamint a Blikk is, amelynek egy táblázatát szerepeltették engedély nélkül a politikai üzenetben. Az MSZP kész megvágni a filmet.
Az athéni magyar nagykövet felvetette szlovák kollégájának, hogy téves állítások hangzottak el magyar zeneszerzőkről egy januári, a görög fővárosban rendezett szlovák koncerten - közölte Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője. Korábban az Index írt arról, hogy a koncerten többek között az hangzott el, hogy Bartók Béla szlovák népzenekutató volt.
Az amerikai Life magazinban összegyűjtötték a legfontosabb magyarokat a múltból és jelenből.
Újraavatták szombaton Bartók Béla szobrát London központjában.
A Magyar Állami Operaházban kerül megrendezésre a világon először egy olyan előadás, amihez 3D-s szemüveget kell...
Bartók Béla ma lenne 130 éves. A zongorista, zeneszerző, tudós életét a zenének szentelte: a népek hétköznapi hangjait emelte be az elitista komolyzenébe. Levelezéséből pontos képet kaphatunk munkájáról és arról, hogy a 20. század első felének politikai változásai mentén hogyan fejlődhetett és boldogulhatott egy magyar.
Csütörtöktől március 26-ig Magyar visszhangok címmel rendez fesztivált a világhírű New York-i Filharmonikus Zenekar. Az együttes Esa-Pekka Salonen vezényletével 11 koncerten négyféle műsort ad az Avery Fisher Hallban.
A Google Maps utcanézegetője segítségével virtuálisan is végigsétálhatjuk azokat a New York-i helyszíneket, melyeknek magyar vonatkozása is van.
Önálló, de közösen szervezett szerzői esteken éppen száz éve lépett a nagyközönség elé kompozícióival Bartók Béla és Kodály Zoltán. Az első kritikák korántsem voltak lelkesek.
Ha csupán Bartóknak a férfi–nő viszonnyal kapcsolatos személyes komplexusa tükröződne A kékszakállú herceg vára című operájában, akár könnyen napirendre is térhetnénk a különböző interpretációs kísérletek, köztük a Magyar Állami Operaház mostani duplaelőadása fölött. Ám az alkotás egyetemes érvényű. Kroó György valószínűleg örülne, ha látná: a jelen cáfolja több mint harminc évvel ezelőtti borúját, A kékszakállú mára „slágeropera” lett.
Nem akármilyen programot tűzött műsorára idén a Bartók+… Miskolci Nemzetközi Operafesztivál: Bartók Béla színpadi művei mellett a bécsi klasszikus mesterek és az új bécsi iskola alkotásaival találkozhatott a közönség. - Kritikusunknak tetszett a miskolci felhozatal.
Ha az volt a cél, hogy Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című operájának a Budapesti Tavaszi Fesztiválon eljátszott verziójáról másnap is beszéljenek – nos, ez teljesült. De a várost nem az elragadtatás híre járta be. Pedig nálunk manapság „trendi” egy-egy felkapott művészt feltétel nélkül isteníteni. Mundruczó Kornél, a több díjjal elismert színész–rendező a hódolatra nem, de a diszkrétnél is hangosabb búúzásra is rászolgált volna.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar és Kocsis Zoltán nagy koncertet adott Bartók Béla születésnapján. Ám ezúttal a „nagyság” dimenziója a maga realitásában s nem elvont módon mutatkozott meg.