A kereszténydemokraták győzelmét jelzik a berlini választás exit poll adatai
A tartományi törvényhozási választáson a CDU a szavazatok 27,5-28 százalékát szerezhette meg.
A tartományi törvényhozási választáson a CDU a szavazatok 27,5-28 százalékát szerezhette meg.
Bár Németország legnagyobb ellenzéki pártja erősödött, a német kereszténydemokrata CDU még mindig ott tart, hogy eldöntse, merre induljon Angela Merkel távozása után. Nehéz kritizálni a Scholz-kormányt erőtlen Oroszország-politikája vagy elhibázott energiapolitikája miatt, ha az alapvető mulasztások főként a Merkel-kormányhoz köthetők. Ennek ellenére a CDU igyekszik újra kitalálni magát – most például bevezették a pártban a kötelező női kvótát.
Friedrich Merz szerint ha nem sikerül „leállítani Putyint", akkor folytatja az agressziót, és „nem csak Ukrajna lesz veszélyben”.
Harmadszori nekifutásra lett a német kereszténydemokrata CDU elnöke Friedrich Merz, akit 2002-ben Angela Merkel állított félre a párt élére vezető úton. Segített, hogy mostanra elfogytak az ellenjelöltek.
A lengyel közszolgálati média egyre agresszívebben ír a németekről, hónapok óta támadják saját németbarát politikusaikat.
A CDU új elnökével, Friedrich Merzcel megmutathatja, hogy a jobbközép pártoknak nem kell elmenniük szélsőjobb irányba, és egy karakteresebb, de demokratikus jobboldal feltámadása a baloldalt is újra láthatóbbá teheti. Vélemény.
A gazdaságpolitikus három éven belül a párt harmadik vezetője.
Tizenhat év után távozott posztjáról Angela Merkel német kancellár, aki majdhogynem véletlenül került a politikába, s akire végül Barack Obama amerikai elnök a szabad világ értékeit bízta.
A 16 éves kancellársága alatt az egész világ hozzászokott ahhoz, hogy amikor Angela Merkelt látja, a hatalmat, az erőt látja – csak épp nem úgy, ahogy azt addig megszoktuk. Egy olyan korban, amikor a politika az egók harcmezeje, az ő higgadt, visszafogott, szenvtelen hozzáállása paradox módon garantálta a feltűnést.
A CDU választási kudarca után újul meg a vezetés, négyszázezren szavazhatnak.
Armin Laschet pártelnök kijelentette, hogy egyedül őt terheli felelősség azért, amiért a konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) több mint hét évtizedes fennállása leggyengébb eredményét érte el a németországi parlamenti választásokon.
A német politikus harmadik ciklusát kezdheti meg.
A CDU ott hibázott nagyot, hogy a hatalompolitika szempontjából sikeresnek bizonyult, de nem volt mondandója a kereszténydemokrácia jövőjéről, vonja le a német választások egyik tanulságát a párt értelmiségi holdudvarának ismert tudósa.
A kampány unalmas volt, a koalícióalakítás annál izgalmasabb lesz Berlinben. A sokáig leírt szociáldemokrata párt ugyan győzni tudott, de a kereszténydemokraták sem zuhantak akkorát, hogy ne akarnának a második helyről kormányt alakítani. A németek bebizonyították: szélsőségesek nélkül is létezhet alapvető változás.
Armin Laschet párttársaival viccelődött, amíg az elnök részvétét fejezte ki.
Hol van már az az idő, amikor egymás tenyeréből ettek a CSU és a Fidesz vezetői? – kérdi a Neue Zürcher Zeitung és mindjárt meg is adja rá a választ: az egykor bensőséges viszonyból mára bizony nem sok maradt.
Tizenhat év után korszakváltás lesz a német belpolitikában, ahol a feltörekvő Zöldek egy időre még azt is kétségessé tették, hogy a jobboldal nyeri-e a választásokat.
Hans Kaiser úgy véli, kiépült egy hálózat, amely "kifejezetten Orbán Viktorra szállt rá".
A már hivatalos eredmények szerint a korábban a legnagyobb esélyesnek tartott Alternatíva Németország a szavazatok 20,8 százalékát szerezte meg.
Az első exit-poll felmérések a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) komoly győzelmét mutatják a Szász-Anhaltban vasárnap tartott tartományi választásokon.