szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavaly leköszönt John Shattuck szerint a kormány azért vegzálja a CEU-t, mert szüksége van egy "liberális mumusra".

Erősen indítja véleménycikkét a Boston Globe-ban a CEU volt elnök-rektora. John Shattuck azt írja: egy tekintélyelvű, nacionalista rezsim fenyegeti a neves nemzetközi, Budapesten működő egyetemet. "Ami Magyarországon folyik, nem helyi politikai vita, hanem nyílt támadás demokráciához és akadémiai szabadsághoz feltétlenül szükséges liberális értékek ellen" – tette hozzá.

A CEU-t 2009 és 2016 között irányító professzor úgy látja, hogy a magyar kormány lépése egész Európában veszélyezteti az egyetemeket, és lökéshullámot indít az intézmény amerikai tudományos partnerei felé. "Ha egy uniós tagállam képes aláásni egy világszínvonalú nemzetközi magánegyetem pozícióját egy pusztító szabályozással, egyetlen európai vagy amerikai tudományos intézmény sem érezheti védve magát az Európán és az Egyesült Államokon átsöprő nacionalista, tekintélyelvű politikától" – figyelmeztetett Shattuck.

A professzor hangsúlyozta: a CEU-t 1991-ben azzal a céllal hozták létre, hogy a totalitárius elnyomás után felélesszék az akadémiai szabadságot. Az intézmény ma különlegesen nemzetközi: 1600 mester- és doktori képzésben részt vevő hallgatója 107 országból érkezett.

Vélemény a The Guardianben: "Itt az ideje választani Merkel és Orbán között"

Kemény kijelentéseket tesz a The Guardian oldalán megjelent véleménycikkében Orbán Viktor politikájáról Cas Mudde holland politikatudós, aki korábban a CEU-n is tanított.

Az intézmény – magyarázza John Shattuck – nagyon rövid idő alatt komoly elismertségre tett szert, közel került a top egyetemekhez, a kormány pedig azzal, hogy támadja, a magyar tudományos és gazdasági életet egyik jelentős szereplőjét aknázza alá. "Az egyetem nem kap állami hozzájárulást, de évente milliókkal járul hozzám a magyar gazdasághoz a foglalkoztatással, szolgáltatásokkal és adóbefizetéssel. Az egyetemen tanulók legnagyobb csoportját a magyar hallgatók adják, akik közül több mint kétszázan részesülnek ösztöndíjban évente" – írja a volt rektor.

Shattuck szerint Orbán politikai céllal támadja a CEU-t: "Magyarországon 2018-ban választások lesznek, és az Orbán által kikiáltott >>illiberális demokráciának<< szüksége van egy >>liberális<< mumusra." A professzor megjegyzi azt is, hogy a CEU-t Soros György pénzéből alapították, s hogy a magyar kormány – miután politikai támadásai kereszttüzében voltak már a menekültek, a független bíróságok és a szabad média – most az üzletemberre és a civil társadalmi szervezetekre összpontosít.

Felidézte azt is, hogy Orbán Viktor pénteki rádióinterjújában – az "alternatív tényeket" gyakran idéző Donad Trumptól ellesve a módszert – csalással vádolta a CEU-t, s azt állította, hogy az intézmény előnyben van a magyar egyetemekhez képest, hiszen nem csupán egy, hanem két diplomát, egy amerikait és egy magyart adhat ki. Azt is megjegyezte a volt rektor, hogy Orbánnak nincs igaza, amikor a CEU szabálytalan működéséről beszélt, hiszen az egy hivatalos, 2004-ben kötött megállapodás alapján, szabályosan nyújt képzéseket.

"A demokráciáról, a szabad kérdezés jogáról, valamint a tudományos élet szabadságának védelméről szól a CEU jövője körüli vita. Az egyetemek ezekkel tudnak hozzájárulni a társadalomhoz, ezért számít a CEU szabadsága, és ezért kell megvédeni" – zárta sorait John Shattuck.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Joó Hajnalka Itthon

Orbán röhög a markába: Trumpnál kuncsorogjon Soros, ha bír

A miniszterelnöki magyarázatot követően immár teljes az egyetértés a kormánypárti padsorokban. Mindenki érteni véli, miért kell rendet vágni a külföldi egyetemek között úgy, hogy annak a "Soros-egyetem" legyen a kárvallottja – ez derült ki a Fidesz–KDNP hétfői frakcióülése után. Orbán Viktor szerint a tiltakozás várható volt, és a nyomás fokozódása előtt mindent el kell rendezni. A törvénytervezeten tovább szigorítottak.