Megosztja a magyar állampolgárság igénylése a román és magyar politikusokat is
Román politikusok mellett a Magyar Polgári Párt is kampányfogásnak nevezte, hogy több romániai magyar politikus is elsőként igényelt magyar állampolgárságot.
Román politikusok mellett a Magyar Polgári Párt is kampányfogásnak nevezte, hogy több romániai magyar politikus is elsőként igényelt magyar állampolgárságot.
Miközben a kormány szerint a határon túli magyarok közül egyre többen kérelmeznék a kedvezményes honosítást, azaz a kettős állampolgárságot, az erdélyi magyarok között már kialakult az állampolgárság kérvényezésének „ellenzéke” is.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) januártól legalább 20 demokrácia-központ fog működtetni Erdélyben és a Partiumban, azok a könnyített honosításban segítenek majd – jelezte Nagyváradon tartott sajtóértekezletén Toró T. Tibor, a szervezet ügyvezető elnöke.
A "magyar szeparatizmus" ellen szervez tüntetést december elsején Marosvásárhelyen az Új Jobboldal (Noua Dreapta) elnevezésű román szélsőséges szervezet, ugyanezen a napon az Új Magyar Gárda székely szakasza is megemlékezést tervez Kolozsváron - jelezte szerdai számában a Krónika.
December elsején a "magyar szeparatizmus" ellen tüntet az Új Jobboldal (Noua Dreapta) román szélsőséges szervezet. Ugyanezen a napon az Új Magyar Gárda székely szakasza is megemlékezést tervez Kolozsváron.
Már biztos, hogy elmarad a Kispál és a Borz zenekar búcsúkoncertjéről készült film nagyváradi és kolozsvári vetítése – erősítette meg az erdélyi Krónikának Donáth Péter, a magyarhangya mozgalom egyik vezetője, aki ellenben cáfolta, azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint ennek oka az érdeklődés hiánya lett volna. A romániai forgalmazó szerint viszont Nagyváradon elővételben egy jegyet sem adtak el, Kolozsváron is csak keveset.
A közös történelmi sérelmek állandó felemlegetése sehová sem vezet, a nemzeti érzelmek félresöprése azonban több mint tévedés - írja csütörtöki számában az erdélyi Krónika azzal kapcsolatosan, hogy Alföldi Róbert felajánlotta a Nemzeti Színházat a román nemzeti ünnep megrendezésének budapesti színhelyéül, erről egyébként a román napilapok egyelőre csak hírt adtak ezen a napon.
A Transzfogarasi út Románia két országrészét, Erdélyt és Munténiát köti össze, a Fogarasi-havasok központi részén kanyarog Alsóárpás és Curtea de Argeş települések között. Az 1970-es években építették, 91 kilométer hosszú, összesen 830 hídja és 27 viaduktja van. Kialakításukhoz 6520 tonna dinamitot használtak fel. Nicolae Ceausescu főtitkár és államfő 1974. szeptember 20-án avatta fel. 2042 méter magasságig vezet fel, majd egy alagúton halad át a főgerinc alatt. Elhalad a 68 méteres Bilea-vízesés, a fantasztikus Bilea-tó és a mesterséges Vidraru-tó mellett.
Előadást és állófogadást tartanak november 30-án este a Nemzeti Színházban Nagy-Románia megalakulásának és Erdély Romániához való csatolásának 92. évfordulóján, a románok nemzeti ünnepén - számol be a Magyar Hírlap.
Naponta frissülő estimesehangtárat indított az Erdély FM és a Transindex.
A lakosság számától tenné függővé a romániai településeknek városi, illetve községi rangra való átminősítését egy közigazgatási reform-tervezet ez viszont megváltoztatná az etnikai arányokat - írta szerdai számában a kolozsvári Szabadság napilap.
Olyan magyar államra van szükség, amely nem rombolja, hanem óvja magyar nemzetét, olyan társadalomra van szükség, amely átérzi a történelmi sorsközösségét a Kárpát-medence és a nagyvilág minden magyar közösségével - mondta szombaton Nyárádszeredán Kövér László.
A csíkszeredai hatóságok nyomozást indítottak, miután ismeretlen tettesek rovásírásos városnév-felirattal takarták el a székelyföldi város be- és kijáratánál található névtáblák román feliratát - adta hírül a csütörtöki helyi magyar sajtó.
Bevonulás Sepsiszentgyörgyre, 1940 címmel mutatják be József Álmos nyugalmazott tanár, helytörténész legújabb könyvét csütörtökön.
Az 1940. augusztus 30-án aláírt békediktátum előzménye: a Hitlert a háta mögött érző Magyarország és Románia küldöttei augusztus közepén bő egy héten át tárgyaltak a trianoni szerződés revíziójáról, de nem sikerült egyezségre jutniuk.
Hetven éve, 1940. augusztus 30-án született meg a második bécsi döntés, mely az 1938 és 1941 közötti magyar revíziós lépések közül a legjelentősebb volt – legalábbis a visszatért terület nagyságát és a lakosság létszámát tekintve. Magyarország tovább sodródott a világháborúba a náci Németország oldalán.