szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A közös történelmi sérelmek állandó felemlegetése sehová sem vezet, a nemzeti érzelmek félresöprése azonban több mint tévedés - írja csütörtöki számában az erdélyi Krónika azzal kapcsolatosan, hogy Alföldi Róbert felajánlotta a Nemzeti Színházat a román nemzeti ünnep megrendezésének budapesti színhelyéül, erről egyébként a román napilapok egyelőre csak hírt adtak ezen a napon.

A Krónika tudósítását úgy vezeti be: Budapesten ismét kísért a "Kempinski-koccintásként" elhíresült, nyolc évvel ezelőtt történt rendezvény szelleme, amikor is az akkori magyar és román miniszterelnök – többek között RMDSZ-es politikusok társaságában – együtt ünnepelte december elsején a román nemzeti ünnepet. Az erdélyi napilap emlékeztet: 1918. december 1-jén tartották Gyulafehérváron a románok nagygyűlését, amelyen elfogadták a már megszállt Erdély egyesülését a Román Királysággal.

Ugyanennek a lapnak a vezércikke úgy fogalmaz: Alföldi Róbert most azt próbálja elhitetni, hogy Erdély elcsatolásának a Nemzeti Színházban való megünneplésével Magyarország és Románia közeledését kívánta szolgálni a kultúra és a művészet segítségével. Holott ezt a színidirektor leginkább azzal segítette volna elő, ha mondjuk színpadra állít egy darabot a bukaresti nemzetiben, mostani gesztusával azonban csak olajat öntött a tűzre - olvasható a cikkben.

"Egyszerűen felfoghatatlan, miért gondolják úgy egyesek Romániában vagy az anyaországban – Kempinskin innen és túl –, hogy megalapozhatják a magyar–román megbékélést az effajta behódolással" - állapítja meg a szerző. A közös történelmi sérelmek állandó felemlegetése, a parttalan "trianonozás" és "decemberelsejézés" persze sehová sem vezet, a nemzeti érzelmek félresöprése azonban több mint tévedés - szögezi le a Krónika vezércikkírója.

A bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) csupán az MTI tudósítását közli azzal a címmel: "Vihar tört ki egy fogadás miatt". A kolozsvári Szabadság is csupán az MTI hírét tette közzé, a Sepsiszentgyörgyön szerkesztett Háromszék pedig a Magyar Hírlap cikkének tartalmát idézi. Ez a székelyföldi lap is emlékeztet: nyolc éve hatalmas felzúdulást keltett, amikor Medgyessy Péter miniszterelnök román kollégájával, Adrian Nastaséval koccintott a Kempinski Hotelben. Gál J. Zoltán kormányszóvivő akkor azzal magyarázta a közös pezsgőzést: részvételével Medgyessy azt kívánta jelezni, hogy a magyar kormány politikáját nem a múlt sérelmeire, hanem a jövő lehetőségeire építi. Az ünnepi fogadáson részt vett Kovács László külügyminiszter, Göncz Árpád volt köztársasági elnök, jelen volt Kelemen Attila és Verestóy Attila RMDSZ-es politikus - idézi fel a Háromszék.

A román lapok egyelőre nem kommentálták a történetet (általában egy-két nappal később reagálnak az ilyenfajta eseményekre). A mértékadó bukaresti napilapok nyomtatott változatában semmi sem volt olvasható erről az ügyről, csak az internetes kiadásukban vették át a Mediafax román hírügynökség tudósítását. Az Evenimentul Zilei ennek alapján úgy fogalmaz: a budapesti Nemzeti Színház igazgatójának döntése vitát, veszekedést robbantott ki a magyar belpolitika porondján. Az újság honlapja Vona Gábor Jobbik-elnök fotóját tette fel az anyaghoz. A Romania libera ugyancsak internetes honlapján közölte az említett hírt ugyanabból a forrásból, azt a címet adva: A magyar nemzeti színház igazgatóját bírálják, mert a termet bérbe adta a román nemzeti ünnep számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Alföldi: senkit sem akartam megsérteni

A megjelent sajtóhírekkel ellentétben nem állt szándékomban senki érzéseit megsérteni - írta Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház főigazgatója szerdán kiadott közleményében, amelyben arra reagált, hogy a román nemzeti ünnep alkalmából rendezvényt tartanak a teátrumban.

Magyar Hírlap Itthon

Erdély elcsatolását ünneplik Alföldiék a Nemzetiben

Előadást és állófogadást tartanak november 30-án este a Nemzeti Színházban Nagy-Románia megalakulásának és Erdély Romániához való csatolásának 92. évfordulóján, a románok nemzeti ünnepén - számol be a Magyar Hírlap.