Londoni elemzők szerint Oroszország várhatóan visszatér a gabonaegyezményhez
Londoni iparági elemzők véleménye szerint Oroszország várhatóan visszatér az ukrán gabona fekete-tengeri exportjáról kötött egyezményhez, amely kedden nulla órakor lejárt.
Londoni iparági elemzők véleménye szerint Oroszország várhatóan visszatér az ukrán gabona fekete-tengeri exportjáról kötött egyezményhez, amely kedden nulla órakor lejárt.
Négy Kalibr-típusú rakétát lőttek a partmenti városra a Fekete-tengerről.
Súlyos éhínség várt volna egy tucat fejlődő országra Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten, ha nem hosszabbítják meg a fekete-tengeri gabonaszállításról szóló megállapodást. De ha felmondták volna a megegyezést, az az újraválasztásáért küzdő Recep Tayyip Erdogannak is mélyütés lehetett volna. Ezt pedig Vlagyimir Putyin sem akarhatta.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint ebben az ügyben előrelépés "eddig nemigen látható".
A fekete-tengeri gabonamegállapodás meghosszabbítását és betartását sürgették vasárnap Japánban a hét legfejlettebb ipari ország csoportjának (G7) gazdasági miniszterei.
Május 18-ig érvényes a szerződés, mely szerint az orosz hadihajók kiengedik a gabonát szállító ukrán hajókat a Fekete-tengerre. Moszkva azzal fenyegetőzik, hogy utána megszűnhet ez a lehetőség, akkor pedig maradna a szárazföldi export, amely sok gondot okoz néhány uniós államnak, így Magyarországnak is.
Valóban két orosz vadászgép rontott rá a Fekete-tenger fölött az amerikai drónra, a tervük vélhetően az volt, hogy lespricceljék üzemanyaggal a pilóta nélküli légi járművet, amit egy megalázó gesztusnak szántak volna, csak nem úgy sikerült.
Az USA Európai Parancsnoksága kedden jelentette be, hogy egy orosz Szu-27-es vadászgép összeütközhetett a Fekete-tenger feletti égbolton egy amerikai MQ-9-es drónnal.
A tárca közleménye szerint a kikapcsolt jeladókkal repülő drón megsértette a különleges katonai művelet biztosítására megállapított légteret.
Az amerikai hadsereg közleménye szerint két orosz vadászgép megpróbálta elfogni a drónjukat.
A Fekete-tenger magas kockázatú zóna a biztosítóknál, ráadásul már viszontbiztosítást sem lehet igénybe venni.
Oroszország azzal vádolta meg az Egyesült Királyságot és Ukrajnát, hogy ők állnak a Krím félszigetnél az orosz fekete-tengeri flotta ellen szombaton végrehajtott dróntámadás mögött.
A brit védelmi minisztérium szakértői szerint az orosz flotta visszaszorulása nagyban alááshatja Moszkva egész inváziós stratégiáját.
Lerakni könnyű volt, ártalmatlanítani nagyon nehéz lesz azokat az aknákat, amelyek Putyin háborúja miatt kerültek a Fekete-tengerbe. Volt rá példa, hogy tengeri aknák évtizedekkel a háború után is pusztítottak.