Putyin nem hagyta cserben Erdogant a Fekete-tengeren sem

9 perc

2023.05.18. 08:00

Súlyos éhínség várt volna egy tucat fejlődő országra Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten, ha nem hosszabbítják meg a fekete-tengeri gabonaszállításról szóló megállapodást. De ha felmondták volna a megegyezést, az az újraválasztásáért küzdő Recep Tayyip Erdogannak is mélyütés lehetett volna. Ezt pedig Vlagyimir Putyin sem akarhatta.

Az utolsó pillanatban megszületett az orosz–ukrán egyezség, egy nappal a lejárta előtt ismét meghosszabbították a megállapodást, mely lehetővé teszi a biztonságos gabonaszállítást a Fekete-tengeren. A fejleményt Recep Tayyip Erdogan török elnök jelentette be szerda délután, szavai szerint a paktum újabb két hónapig él.

A két háborús fél közti megegyezés az ENSZ és Törökország hathatós segítségével született meg még tavaly nyáron, és Ankara a fenntartásában is aktív szerepet játszik. A siker további muníciót adhat az újraválasztásáért harcoló Erdogan – már eldőlni látszó – választási küzdelmében, de jelentősége ezen messze túlmutat.

Sokkal fontosabb, mint amennyire innen látszik

Az ukrán gabonáról mostanában leginkább a dömping juthat az olvasók, és különösen a hazai agrárszakemberek eszébe. Emlékezetes, hogy Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, valamint Bulgária és Románia a hazai gazdák védelmére hivatkozva először egyoldalúan megtiltotta az ukrán gabona behozatalát, majd az Európai Bizottság a száját húzva ugyan, de belement, hogy ezekben az országokban május 2. és június 5. között ne lehessen forgalomba hozni Ukrajnából származó búzát, kukoricát, repcét és napraforgómagot. Mi tehát elutasítjuk az árut, számtalan fejlődő ország azonban valósággal kapkod érte.

Nem látszik a kormány gabona-szabadságharcának a vége

Az EU gesztust gyakorolt az ukrán gabona ügyében, a magyar kormány mégis tovább izmozik. Az exlex állapot a teljes magyar agráriumot sújtja.

A tavaly július végén, az ENSZ és Törökország hathatós segítségével tető alá hozott egyezség fennállásának tíz és fél hónapja alatt nagyjából 30 millió tonna szemesterményt, növényi olajat és egyéb gabonaterméket hajóztattak ki Ukrajna fekete-tengeri kikötőiből. Az árunak így nem kellett a raktárakban megrohadnia, a lerohant ország a háború közepette is bevételekhez jutott, Európában pedig nem alakult ki gabonahiány, ami csak még jobban felnyomta volna az inflációt.