Nagyobbat ugrott a GDP nálunk, mint a szomszédban
Romániában 1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az idei második negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva – közölte csütörtökön az országos statisztikai intézet.
Romániában 1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az idei második negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva – közölte csütörtökön az országos statisztikai intézet.
Kiugró mértékben, 3,9 százalékkal nőtt a magyar GDP az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához számítva. Alapvetően az ipar és az építőipar volt a húzómotor, ilyen növekedésre 2006 óta nem volt példa. Ez a növekedési ütem ugyanakkor valószínűleg nem lesz fenntartható, ráadásul minél nagyobb az idei növekedés, az annál inkább lenyomhatja a jövő évi bővülést.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma teszi közzé az idei második negyedéves bruttó hazai termék (GDP) adatának első becslését.
Kitarthatott a második negyedévben is a magyar gazdaság erőteljes év eleji növekedési lendülete, de az év későbbi szakaszában már valószínű valamelyes lassulás - jósolták a csütörtökön esedékes első GDP-becslés ismertetése előtt londoni pénzügyi elemzők.
Egyre inkább úgy tűnik, Oroszország lábon lövi magát az uniós élelmiszerek importjának betiltásával. Az orosz szankciók ugyanis közvetlenül az átlagembereket is érintik, ráadásul gazdaságilag is húsba vágóak a bejelentett intézkedések. Nem tudják azonnal pótolni az uniós húst, gyümölcsöt, zöldséget, és amivel sikerül helyettesíteni, az rosszabb minőségű és drágább lesz. Mindeközben a szankciókat épp Oroszország legközelebbi szövetségesei kerülhetik meg, a beloruszok és a kazahok komoly hasznot húzhatnak az embargóból. Az orosz gazdaság szekere pedig lejtőre kerülhet, az olaj árának csökkenése még rá is erősíthet erre. Vlagyimir Putyint mégis egyre jobban imádják, azt adja a népnek, ami kell: cirkuszt és kenyeret.
A Business Insider összeszedett pár érdekes tényt Londonról. Ezek egyike, hogy a brit főváros GDP-je például megegyezik Szaúd-Arábia gazdasági teljesítményével.
A GDP 83,5 százalékára rúg a központi költségvetés adóssága.
A spanyol központi bank az eddiginél némileg derűlátóbban ítéli meg a gazdaság idei és jövő évi teljesítményét részben annak a hatására, hogy nő a spanyol termékek iránti külföldi kereslet.
Az ukrán gazdaságfejlesztési minisztérium azzal számol, hogy idén 6 százalékkal zsugorodik a hazai össztermék (GDP) és az év végén 19 százalék körüli lesz az éves infláció.
Az orosz gazdaság 1 százalékkal nőtt az idei első hat hónapban és 0,6 százalékkal júniusban, éves szinten, ugyanakkor havi összevetésben a GDP 0,2 százalékkal zsugorodott.
A görögök tudják, mi az, hogy válság, hat éve folyamatosan zuhan a gazdasági teljesítményük. Egyik legnagyobb bankjuk azt jósolja, Ukrajna is nagy bajban lesz idén.
A jegybank szerint az államháztartás első negyedévi hiánya 269 milliárd forint, az időszakra eső bruttó hazai termék (GDP) 3,9 százaléka volt.
A végleges adatok szerint az első negyedévben éves szinten 2,9 százalékkal csökkent az amerikai hazai össztermék (GDP) - jelentette szerdán az amerikai kereskedelmi minisztérium.
A Századvég elemzői szerint a GDP-növekedés 2014-ben elérheti a 3,1 százalékot, míg jövőre a 2,7 százalékot. Az éves infláció idén és 2015-ben is a jegybank 3 százalékos célja és a maginfláció alatt marad, 2014-ben 0,4 százalék lesz, 2015-ben 2,6 százalékra gyorsulhat.
New York „GDP”-je akkora, mint az ausztrál, Los Angelesé nagyobb mint Hollandiáé, Chicago gazdasága nagyobb mint a svéd. Meglepő eredményekre jutott egy összehasonlítás.
39,4 százalékra emelkedett az Európai Unió tagállamai által beszedett adó mennyisége 2011 és 2012 között az Eurostat szerint. Arra számítanak, hogy az állami elvonás mértéke a jövőben is emelkedni fog.
Belátható időn belül az államadósság GDP-hez viszonyított mértéke 60 százalékig levihető, de eleinte a csökkenés nagyon szerény mértékű lesz – véli a Költségvetési Tanács elnöke.
Magyarország esetében egyértelmű jelei vannak, hogy a nagyobb külföldi kereslet élénkítette a belföldi keresletet is és javított a munkaerőpiac helyzetén - közölte a Világbank, amely szerint a magyar folyó fizetési mérleg többlete 2014-ben GDP-arányosan 2,5 százalék lehet, 2015-ben 2 százalék.
Magyarországon egy-két százalékkal emelheti a bruttó hazai termék (GDP) folyó áras értékét az, hogy az ESA2010 bevezetésével módszertani változások lesznek a nemzeti számlák elszámolásában.
Londoni elemzők szerint kisebb lendületű, de tartós növekedés lesz a magyar gazdaságban. A Capital Economics 2014 egészében 2,8 százalékos, 2015-ben 2 százalékos magyar GDP-növekedéssel számol.