A külügy szerint örvendetes, hogy a legnagyobb orosz állami cég a magyar sportba fektet
Pláne, hogy a Gazprom nem szerepel a szankciós listán.
Pláne, hogy a Gazprom nem szerepel a szankciós listán.
Az európai futballban rutinos, de az ukrajnai háborúban is érintett orosz óriáscég lehet a Fradi új szponzora a Blikk értesülései szerint. Itthon példa nélküli anyagi lehetőségeket kaphat a hazai mezőnyből már most is magasan kiemelkedő FTC, kérdés, mire lehet ez elég nemzetközi szinten.
Bécs orvosolná az orosz gáztól való 98 százalékos függőségét, de ez nem lesz egyszerű.
Nagy az öröm, a bolgárok nem fogják megadóztatni az országukon áthaladó orosz gázt. Így pedig Magyarország is támogathatja az déli ország schengeni tagságát.
Az Európai Unió továbbra sem vezet be közös szankciókat az orosz gázra, helyette a tagállamok kezébe adja a bosszú eszközét - noha mára már teljesen valószínűtlenné vált, hogy Moszkva megint elkezdené tekergetni a gázcsapokat. Mindeközben Bulgária zsarolása célt ért, csak nem Moszkvánál, hanem Bécsnél, Szerbia pedig nincs már kiszolgáltatva a Gazpromnak. Döcögünk tovább az orosz energiáról való leválás útján.
A Gazprom kategorikusan kijelentette: nem hajlandó kifizetni az egyébként igen magas összegű díjat.
A 20 levás díj nagyjából a negyede a szállított gáz árának.
Az uniós tagországok korlátozhatnák az gázinfrastruktúrájukhoz való hozzáférést az orosz és fehérorosz vállalatok számára, alapvető biztonsági érdekeik védelmére hivatkozva.
A Török Áramlat üzemeltetésében részt vevő holland vállalat kivonulása után kérdés, meddig képes Oroszország működtetni a vezetéket, amelyen keresztül a Gazprom Magyarországra is szállít. Ha a Török Áramlat elesik, egy opció marad: az ukrajnai Testvériség vezeték.
A kormány úgy döntött, hogy a költségvetés várható bevételek sorából törli a Bulgárián áthaladó orosz gáz megadóztatásából várhatóan származó 1,2 milliárd eurót, mivel a legnagyobb kormánypárt nem hiszi, hogy ez a pénz beszedhető az oroszoktól.
Nem kaptak megerősítést a Gazpromtól, hogy ki fogja fizetni a 2 milliárd levás tranzitdíjat.
A frászt hozta Szijjártó Péterre az új különadó, amit a bolgár kormány a Magyarország és Szerbia felé szállított orosz gáz transzferére vetett ki. A külügyminiszter azzal riogatott, hogy a sarc miatt akár le is állhatnak a szállítások. Vlagyimir Putyin aztán megnyugtatott mindenkit, azt mondta, a Gazprom az intézkedés ellenére tovább nyomja nekünk a gázt. Azonban, ha ez valami miatt mégis meghiúsulna, akkor már most is tudnánk pótolni a kieső mennyiséget, igaz, most még jó drágán – Orbán Viktor hatalmának egyik pillére, a rezsicsökkentés valószínűleg össze is omlana. Nagyjából három éven belül viszont már eljut odáig az európai csőrendszer, hogy várhatóan még az árak se lőnének ki a sztratoszférába, ha elköszönnénk az oroszoktól.
A legtöbb uniós országban a 100 százalékot közelíti, egyes országokban még az elméleti maximumot is meghaladja a gáztárolók töltöttségi szintje. Szinte biztos, hogy télen nem lesznek semmiféle ellátási problémák.
Végignéztük, a magyar kormány mely orosz üzleti kapcsolatai szúrhatják leginkább David Pressman budapesti amerikai nagykövet szemét, melyekre a pekingi Putyin–Orbán-találkozó kapcsán utalhatott. És megvizsgáltuk, túlozhatott-e Szijjártó Péter külügyminiszter és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, amikor azzal vágtak vissza, hogy az Egyesült Államok idén kétszer annyi orosz nukleáris fűtőelemet vett.
Az ukrán Naftohaz nem fogja meghosszabbítani a 2024 végén lejáró, az orosz gáz Ukrajnán keresztül az Európai Unióba történő tranzitjára vonatkozó szerződést. Ez a hazánkba érkező szállítmányok közel negyedét érinti.
Szélsőséges esetben a szállítások leállítása lehet a Bulgária által az orosz gáztranzitra kivetett különadó vége. Magyarország közben még több gázt vesz a Gazpromtól.