Az EU már tárgyal Bulgáriával az orosz gáztranzitdíj bevezetéséről
Az intézkedés a magyar és a szerb kormányt is feldühítette.
Az intézkedés a magyar és a szerb kormányt is feldühítette.
Új helyzet állt elő azzal, hogy Bulgária különadót vetett ki a Török Áramlaton keresztül érkező orosz földgázra.
A Kreml szerint azonban a szerződések Moldova és a Gazprom között továbbra is hatályosak, ráadásul az orosz vállalatnak 700 millió dolláros követelése van Moldova felé.
Rendületlenül csökken az orosz importgáz ára, de közben a hazai lakossági gáztarifák már egy éve be vannak betonozva, így a túlfogyasztók ebből semmit sem éreznek meg.
A G7 számításai szerint uniós országok közül az elmúlt hónapokban is Magyarországra érkezett a legdrágábban az orosz gáz. Így hiába lett olcsóbb, ez még kevés a rezsicsökkentéshez.
Júliushoz képest közel ötödével kerestek kevesebbet a két energiahordozón. Éves összevetésben az első nyolc hónapban 38,1 százalékos a csökkenés.
Már 90,5 százalékon áll a gáztárolóink töltöttsége.
Addig él az orosz-ukrán tranzitszerződés, és most az ukrán energiaminiszter bejelentette, hogy valószínűleg nem fogják megújítani. Magyarország gázellátását ez kevéssé fogja érinteni.
Bahmutnál harcolnak az orosz állami gázóriás zsoldosai. Ezzel a vállalat már nemcsak áttételesen, az exportbevételeivel támogatja Moszkva ukrajnai invázióját, hanem ténylegesen, tevékenyen beszállt a háborúba. Egy szimbolikus lépésen túl így sem merült fel, hogy teljesen kitiltsa Európából az orosz gázt az EU közelgő, 11. szankciós csomagja, mert az a pár tagállam, amely még mindig képtelen volt leválni róla, borítékolhatóan megvétózná a tervet. Magyarország is köztük van.
Oleg Ustenko nem finomkodott: szerinte teljesen ostobának kell lenni ahhoz, hogy valaki ne lássa, ha gázt vesz az oroszoktól, azzal az ukrajnai megszállást szponzorálja.
Az orosz gáz még akkor is kifejezetten drágának tekinthető, ha kiszűrjük az eltolt árazás hatásait.
Olcsó mondjuk eddig sem volt, de januárban már 30 százalékkal alacsonyabb volt az uniós átlagár. Bulgária 26, Olaszország 47 százalékkal veszi kevesebbért az oroszoktól a földgázt. Fejezetek az „Olcsó Orosz Földgáz Mítosza" című tudományos-fantasztikus valóságból.
Az ellátásbiztonsági kockázatok miatt spórol az ipar, az enyhe tél miatt nem fűt a lakosság, leestek az árak. Ott tartunk, hogy a korábban még zsaroló Oroszország maga pedzegeti, hogy szívesen küldene megint több gázt a kontinensre, ha mi is úgy akarjuk – aminél biztosabb jele nem nagyon lehet annak, hogy kezdik komolyan megérezni az európai piac elvesztését. Az európai gázhelyzet azonban így sem teljesen megnyugtató.
Hatalmasat esett az orosz befolyási övezeten kívüli államokba irányuló gázexport, elsősorban az Ukrajna ellen indított háborúra válaszul adott büntetőintézkedések nyomán.
Ez a vezeték Ukrajnán keresztül haladva Szlovákia és Csehország ellátásáért felel.
Aggodalomra semmi ok: a magyar külügyminiszter ezt már telefonon egyeztette az orosz energiaügyi miniszterrel is.
Moldova erősen kitett energia szempontjából Ukrajnának és Oroszországnak is.
Az orosz állami cég azt állítja, hogy Ukrajnában maradt több mint 50 millió köbméter gáz, amit Moldovának szántak. Azzal fenyegetőznek, ha nem oldódik meg a helyzet, akkor hétfőtől kevesebb gáz megy Európába.
A Gazprom Germania a legnagyobb németországi földgázimportőrök között volt.
Németország már áprilisban szövetségi hatóságot jelölt ki a Gazprom Germania vagyonkezelőjének a gázellátás biztosítása érdekében, most az Európai Bizottság jóváhagyásával és egy pénzügyi művelettel teljesen át is veszi a vállalatot.