szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A legtöbb uniós országban a 100 százalékot közelíti, egyes országokban még az elméleti maximumot is meghaladja a gáztárolók töltöttségi szintje. Szinte biztos, hogy télen nem lesznek semmiféle ellátási problémák.

Múlt hét végén már a 98 százalékot közelítette a magyar gáztárolók telítettsége – írja a G7. Ez azt jelenti, hogy mostanra nagyjából 6,4 milliárd köbméternyi gázt helyeztek el a hazai egységekben, amely a teljes éves hazai fogyasztás durván kétharmadát fedezi.

A készletek lényegében mindenhol történelmi csúcson vannak. Olyannyira, hogy több országban az elméleti maximumot is meghaladta a tárolókba töltött gáz mennyisége: Portugáliában lassan 107, Romániában pedig 106 százalékos a töltöttség, de 100 százalék felett vannak a spanyolok is.

A „túltöltés” két módon állhat elő – mondta lapnak Holoda Attila energiapiaci szakértő, az Aurora Energy Kft. ügyvezető igazgatója. Az egyik, hogy a tároló szempontjából a betöltött gáz térfogata számít, a piaci szereplőknek azonban az a fontos, hogy a gáz elégetése mennyi energiát termel. Így a tárolói kapacitásokat sem köbméterben, hanem jellemzően megawattórában adják meg. A másik magyarázat, hogy a tárolók kapacitása általában egy technikai paraméter, amely annyira azért nem fix, hogy ne lehetne eltérni tőle. Bár vannak olyan esetek, ahol nem érdemes kockáztatni, ám egyes tárolóknál nagyobb lehet a rugalmasság.

A szokásosnál is nagyobb tartalék részben annak köszönhető, hogy uniós előírás is volt erre. Ráadásul az elmúlt hónapokban kifejezetten alacsonyak voltak a gázárak, amelyek azonban már a közelmúltban elkezdtek emelkedni, így kifejezetten jól járhatnak azok a kereskedők, akik a nyáron vett gázt a következő hónapokban el tudják adni.

Bár a betárolt gáz mennyisége nem elég az unió teljes téli földgázigényének fedezésére, import és kitermelés a téli hónapokban is lesz, így előre láthatóan nem lesznek semmiféle ellátási problémák. Az Európába irányuló orosz gázexport lényegében megszűnt, már csak Magyarország, Szlovákia és Ausztria támaszkodik jelentős mértékben orosz behozatalra.

Magyarország számára még kellemetlen lehet, hogy Bulgária különadót vet ki a területén keresztül szállított orosz gázra. A hatályos hosszú távú gázszerződés szerint a Gazprom Magyarországot déli irányból látja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!