Bizalmat kapott az új görög kormány
Bizalmat szavazott Alekszisz Ciprasz miniszterelnök kormányának a görög parlament.
Bizalmat szavazott Alekszisz Ciprasz miniszterelnök kormányának a görög parlament.
Németország egészen biztosan nem teljesíti az új görög kormány követelését, hogy térítse meg a második világháborúban Görögországnak okozott károkat – jelentette ki a német alkancellár hétfőn a Berlin melletti Nauenban.
Lebontaná a török-görög határon az illegális bevándorlók miatt emelt szögesdrótkerítést a Görögországban néhány napja kormányra került Radikális Baloldal Koalíciója, míg Svédország kvótarendszert alkalmazna az EU-ban a menekültek számának arányosabb elosztása érdekében.
Az euróövezetnek egyben kell maradnia, de ha már valakinek mindenképpen távoznia kell, akkor inkább Németország legyen az, ne Görögország - mondta Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász a CNBC tévécsatornának még január végén adott interjúban.
A görög gazdasági miniszter szombaton arra figyelmeztetett, hogy márciusban likviditási problémáik lesznek, ha nem nőnek az adóbevételek. A Wall Street Journal napilapnak adott interjújában Jeórjiosz Sztathakisz azt mondta, "majd akkor meglátjuk, hogy mennyire lesz kemény Európa".
Leminősítési felülvizsgálat alá vette Görögország jelenleg is mélyen spekulatív - vagyis messze nem befektetési ajánlású - hosszú távú államkötvény-osztályzatát a Moody's Investors Service, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy erősen bizonytalan a görög kormány és a hivatalos hitelezők által a pénzügyi támogatási program további feltételeiről folytatott tárgyalások kimenetele.
Egy fokozattal leminősítette Görögország államadósság-besorolását a Standard & Poor's (S&P) pénteken.
Ezrek vonultak csütörtökön a görög főváros, Athén utcáira, hogy az Európai Központi Bank (EKB) előző napi döntése ellen tüntessenek.
Francois Hollande francia államfő csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, megkérte Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnököt, hogy hazája államadósságának újratárgyalása érdekében tegyen látogatást Berlinben Angela Merkel német kancellárnál is, aki "fogadni fogja őt".
Mindenki szeretne konstruktívan együtt dolgozni a görög kormánnyal, mindenki azt szeretné, ha Görögország az Európai Unió része maradna, de ugyanakkor azt is szeretnénk, hogy Görögország tiszteletben tartsa eddigi vállalásait - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Pierre Moscovici az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekért felelős biztosa.
Bíróság elé kell állnia az Arany Hajnal nevű görög szélsőjobboldali párt vezetőjének és az előző parlamentben helyett kapott összes többi képviselőjének bűnszövetkezetben való részvételért - így döntött szerdán az ügyben illetékes görög bírói testület.
Egy névtelenül nyilatkozó görög kormányzati forrás tájékoztatása szerint Alekszisz Ciprasz felvetette Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, hogy Görögország és az Európai Unió dolgozzon ki együtt egy, reformokra és pénzügyekre vonatkozó tervet a 2015 és 2018 közötti időszakra.
A görög kormányfő, akit délelőtt fogadtak Brüsszelben az uniós intézmények vezetői, úgy vélte, hogy az Európai Unió stabilitását a gazdaságpolitikának a növekedésösztönzés irányába történő megváltoztatásával lehet biztosítani.
Az új görög miniszterelnök szerint Európának nem kell félnie Athéntól, nem akar megosztottságot, amikor új megállapodásra törekszik az adósságáról, és nyitott az alternatív megoldások irányában. Alekszisz Ciprasz erről európai körútjának keddi állomásán, Rómában beszélt.
A brit pénzügyminiszter a világgazdaságot fenyegető legnagyobb veszélynek tartja a Görögország és az euróövezet közötti adósságvitát, és arra intette a feleket, hogy cselekedjenek felelősen ebben a helyzetben.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök nem kér segítséget Oroszországtól és folytatni kívánja a tárgyalásokat európai partnereivel egy új hitelmegállapodásról.
Ez a harc nem az európai szolidaritásról szól, s pláne nem a kelet-európaiak ügye. Ciprasz győzelme éppen azt fogja eredményezni, hogy az eddig is többségében görögpárti német közvélemény még inkább a szegény, szegény dél-európaiakra fog koncentrálni, és a tényleg szegény Kelet-Európát megint figyelmen kívül fogja hagyni.
Görögország május végéig átfogó megállapodásra akar jutni pénzügyi helyzetéről, és mostantól nem kér újabb hiteleket - közölte vasárnap Párizsban az új görög kormány pénzügyminisztere.
A görög kormány jogosan aggódik az adósságteher miatt és törekszik annak enyhítésére - mondta a francia pénzügyminiszter görög kollégájával közös párizsi sajtótájékoztatóján vasárnap.
A németellenes retorika és Angela Merkel kancellár támadása nem segít Görögországon - figyelmeztette a görög kormányt egy vasárnapi lapinterjúban Martin Schulz, az Európai Parlament német elnöke, aki az EU vezetői közül elsőként tárgyalt Athénban az új miniszterelnökkel, Alekszisz Ciprasszal.