szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ésszerű és rendezett kapcsolatra van szükségünk Oroszországgal, Putyin "vitatott, de elismert szereplője" a politikai életnek, és így is kell hozzáállni, nem szabad hosszú távra szóló gázszerződést kötni, a legfontosabb pedig az ukrajnai béke – mondta a kormányfő a Kossuth rádiónak adott interjújában, ahol konkrétan nem megemlítve, de Simicska Lajosról is kérdezték. Orbán szerint azt kell elérni, hogy elterjedjen, hogy Magyarországon letartóztatják és kitoloncolják a bevándorlókat, és így nem lesz vonzó az ország a határsértők számára.

"A helyzet továbbra is törékeny, egy igazi háborúval állunk szemben" – jelentette ki Orbán Viktor a szokásos péntek reggeli rádióinterjújában. A Kossuth rádióban azt mondta: nagyon sokan meghaltak, legalább 5000-ren, de ennek a tízszerese sem zárható ki. "Olyan háborúról beszélünk, amely szokatlan az európai történelemben" – fogalmazott, hozzátéve: ez egy befagyott konfliktus, ami könnyen kiolvadhat, könnyen háborúvá válhat.

Az az érdek, hogy a béke kerekedjen felül, hogy ne legyen fegyveres konfliktus, még a törékeny békét eredményező, sok bizonytalanságot tartalmazó megállapodás is jobb a háborúnál – jelentette ki a minszki megállapodással kapcsolatban, mely szerint vasárnap 0 órától tűzszünetet lép érvénybe Kelet-Ukrajnában.

"Putyin elnök urat én hívtam meg, és örülök, hogy jön"

Ésszerű és rendezett kapcsolatra van szükségünk Oroszországgal – mondta azzal kapcsolatban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök jövő kedden Budapestre látogat. Ezt megvalósítani szerinte nem könnyű, a kormányfő utalt az '56-os forradalomra és 1989-re is. "Putyin elnök urat én hívtam meg, és örülök, hogy jön" – fogalmazott a kormányfő, fontosnak nevezve a nagyhatalmakkal való kapcsolatainkat. Putyin tavaly nyáron járt Ausztriában is – mondta Orbán, aki szerint az orosz elnök "vitatott, de elismert szereplője" a politikai életnek, és így is kell hozzáállni.

MTI/Koszticsák Szilárd

Ukrajna hatalmas ország, nagyon nagy katonai potenciállal, Oroszország még náluk is nagyobb, de Magyarországnak az is fontos, hogy jóba legyünk az ukránokkal, erről se szabad elfeledkeznünk, miközben az oroszokkal barátkozunk – fejtette ki Orbán Viktor, aki ezért ma Kijevben találkozik Petro Porosenko ukrán elnökkel, ahol elsősorban az ukrán válságról egyeztet, de szó esik a határon túli magyarokról is.

Lejár a hosszú távú gázszerződés, amiket nem a mostani kormány kötött minden előnyével és hátrányával – mondta a kormányfő, aki szerint a gáz ára nem alakult kiszámíthatóan, és nem is fog, ezért nem szabad hosszú távú szerződést kötni. Arról, hogy a gázárakat le lehet-e szorítani, azt mondta, majd a tárgyalások után tud erről bármit is mondani.

Azonnali kitoloncolás a cél

A tiltott határátlépőket őrizetbe vegye-e a határrendőrség – ebben a kérdésben szeretné a kormányfő, ha a magyarok egységes álláspontot képviselnének. Ha az azonnali kitoloncolásra kap felhatalmazást a nemzeti konzultáció során, akkor ezt fogja képviselni Brüsszelben – fejtette ki Orbán Viktor, aki szerint az embereknek megvan a "maguk sütnivalója" és a józan esze, és ha világos, egyszerű kérdéseket tesznek fel a konzultáció során, akkor az emberek fognak tudni érdemben válaszolni.

Az európai szabályozás ésszerűtlen és csábít a szabályszegésre, szerinte világossá kell tenni az EU-nak, hogy rossz döntés volt az azonnali kitoloncolások leállítása, ami korábban gyakorlat volt Magyarországon is. Szerinte az osztrákok és a németek is bajban vannak a megélhetési bevándorlók miatt. "El kell kerülni, hogy egy nagy menekülttábor legyünk" – jelentette ki. Szerinte azt kell elérni, hogy elterjedjen, hogy Magyarországon letartóztatják és kitoloncolják a bevándorlókat, és így nem lesz vonzó az ország a határsértők számára. Egyelőre a bevándorlásról szóló nemzeti konzultációnak ő a vezetője, de még nem indult el, előkészítés szükséges ehhez – mondta még el az interjúban.

"Hogy ki milyen stílusban mit mond, az nem a mi dolgunk"

"Elértük a céljainkat, elégedetten írhattam alá a megállapodást a bankokkal" – mondta. Szerinte a devizahitelesek korszakát lezárták most. A második cél az volt, hogy a magyar bankok többségében magyar kézben legyenek, ezt is elérték most. "Most egy magyar pénzrendszerünk van" – jelentette ki Orbán, aki szerint nem az a fontos, hogy állami, hanem, hogy magyar kézben legyen a bankrendszer, mert válság idején nem jó, ha az osztrák, német, vagy francia kézben lévő bankok a saját országaikat támogatják, oda viszik a pénzt, és nem a magyar gazdaságot segítik.

"Magyarországon szükségünk van reklámadóra, van reklámadó, nem tudunk eltekinteni az ebből származó bevételtől, az összes többi kérdés technikai" – mondta a kormányfő, aki szerint jó volna elkerülni egy uniós eljárást, amit az RTL-csoport kezdeményezett Brüsszelben, tehát ez a cél. "Ilyen vitákban nem vehetünk részt, a kávéházi legendák világa nem a kormányzás világa. Hogy ki milyen stílusban mit mond, hogy valaki nem szeret adót fizetni, az nem a mi dolgunk" – válaszolt a műsorvezető kérdésére, aki Simicska Lajos nevének említése nélkül, de egyértelműen a múlt pénteki kirohanására utalva kérdezte a kormányfőt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!