34 éves, de még mindig ilyen lenyűgöző felvételt tud készíteni a Hubble űrteleszkóp – videó
A Hubble űrteleszkóp nemrég a Nagy Magellán-felhő egy részét, a Tarantula-ködöt örökítette meg.
A Hubble űrteleszkóp nemrég a Nagy Magellán-felhő egy részét, a Tarantula-ködöt örökítette meg.
A Hubble és a James Webb űrteleszkópok két olyan galaxist fotóztak le, amelyek 114 millió fényévre vannak a Földtől, épp az egyesülés fázisában.
Több mint három évtizede szolgálja a tudományt a Hubble űrteleszkóp, de még mindig képes gyönyörű felvételeket készíteni a világegyetemről. A NASA most egy újabb képet adott közre.
Ismét probléma adódott a Hubble giroszkópjaival, az elmúlt időszakban nem először. A NASA szakemberei gondolkodnak a megoldáson.
A 34. születésnapja előtt egy nappal giroszkópot érintő problémája támadt a Hubble-nek. A NASA mérnökei már dolgoznak egy lehetséges megoldáson.
A Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont tudósai csupán három óra leforgása alatt találták többtucatnyi galaxist, melyeket eredetileg nem is kerestek.
A NASA új költségtervezete szerint a következő években egyre szűkülhet a Hubble űrteleszkóp büdzséje, miután a feladatok egy részét a James Webb űrteleszkóp veheti át. Más projektek is véget érhetnek.
A Hubble űrteleszkóp a Halak csillagképben lévő egyik bolygót vizsgálta. A Földtől 97 fényévre található a bolygóról a csillaga előtt elhaladva kiderült, érdemes lesz tovább kutatni a légkörét.
A NASA Juno űrszondája készítette azt a felvételt, ami több helyen is úgy bukkant fel az interneten, mint az eddigi legközelebbi kép, ami a Jupiterről készült.
Először a Voyager–2, majd a Cassini és a Hubble is lefotózta a Szaturnusz gyűrűinek furcsa, sötét küllőit. Hogy mitől keletkeznek és tűnnek el, azt azóta csak találgatni tudják a tudósok.
A számítások szerint a Hubble űrteleszkóp a 2030-as években belép, majd elég a Föld légkörében. A NASA mérnökei ezt akadályoznák meg.
A Hubble űrteleszkóp az NGC 6302 jelű planetáris ködöt örökítette meg, ami azt mutatja meg, mit lehet majd látni néhány ezer évvel azután, hogy a Nap fehér törpévé zsugorodott.
A kutatók a Hubble űrteleszkóp által rögzített adatokat használva összerakhatják, milyenek voltak a fekete lyuk által felfalt csillag utolsó pillanatai.
A Hubble értelmetlennek, de helyesnek tűnő adatot rögzített még 2017-ben a GW170817-es gravitációs hullámmal kapcsolatban. A tudósok mostanra derítették ki, mi történt pontosan.
A Hubble űrteleszkóp ezúttal 180 millió fényév távolságra nézett el.