szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hubble űrteleszkóp a Halak csillagképben lévő egyik bolygót vizsgálta. A Földtől 97 fényévre található a bolygóról a csillaga előtt elhaladva kiderült, érdemes lesz tovább kutatni a légkörét.

Bár a Hubble már több mint 33 éve teljesít szolgálatot, a szerkezet még mindig képes izgalmas felfedezéseket szállítani. A NASA közlése szerint az űrteleszkóp nemrég vízgőzt talált egy exobolygó légkörében.

A GJ 9827d egy viszonylag kisméretű bolygó, vagyis az átmérője nem haladja meg a Föld átmérőjének kétszeresét. A NASA szerint az exobolygó remek illusztrációja lehet a galaxisunkban található többi vízben gazdag égitestnek.

A vízgőz jelenléte nem jelenti azt, hogy a bolygó lakható lenne. A felszíni hőmérséklet nagyjából 426 Celsius-fok, így leginkább egy párás Vénuszra hasonlít. Az Interesting Engineering idézi Björn Bennekét, a kanadai Université de Montréal tudósát, aki szerint a GJ 9827d bolygó felszíne félig víz, félig pedig kőzet lehet. A szakember úgy látja, ez lehet az első olyan bolygó, aminél közvetlen észleléssel is ki lehetett mutatni, hogy egy idegen csillag körül is keringhet vízben gazdag atmoszférájú bolygó.

Találtak egy bolygót, amely nem is létezhetne

A Pennsylvaniai Egyetem csillagászati egy olyan bolygó-csillag párosra bukkantak, ahol a planéta tömege sokkal nagyobb, mint amekkora a csillaga szerint lehetne.

Laura Kreidberg és Thomas Mikal-Evans, a Max Planck Csillagászati Intézet kutatói alaposabban is szemügyre vették a bolygót, amely nagyjából 97 fényévre található a Földtől a Halak csillagképben. A megfigyelések három éven át tartottak, eközben tizenegyszer haladt el a bolygó a csillaga és a Föld között.

A szakemberek szerint a GJ 9872d a légkörében egykor megtalálható hidrogén jelentős részét már elveszítette a csillaga túl intenzív besugárzásának köszönhetően. Emiatt a bolygó légköre ma már túlnyomórészt vízgőzből állhat.

NASA / ESA / Leah Hustak / Ralf Crawford

A tudósok úgy látják, alapvetően kétféle története lehet a bolygónak. Vagy távolabb keletkezett a csillagtól, és idővel közelebb került hozzá, de az is lehet, hogy olyan, mint a Jupiter Europa holdja, csak annak egy melegebb változata, jelentősebb mennyiségű vízzel a kérge alatt.

További kutatásokkal a szakemberek szeretnék megérteni a bolygó összetételét és légköri jellemzőit, ez ugyanis hozzájárulhat ahhoz, hogy megértsük a galaxis többi vízben gazdag bolygóinak felépítését, és azt, hogy hol érdemes őket keresnünk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!