szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hubble űrteleszkóp ezúttal 180 millió fényév távolságra nézett el.

Újabb lenyűgöző képet készített a Hubble űrteleszkóp, ezúttal az NGC 1961 kódjelű galaxis tanulmányozása közben. A képződmény egy AGN-típusú spirálgalaxis a zsiráf csillagképben.

Az AGN az Active Galactic Nucleus, azaz az aktív galaxismaggal rendelkező galaxisok csoportja. Ez a Wikipédia meghatározása szerint egy olyan galaxis, amely „az elektromágneses spektrum egy vagy több részén az átlagosnál lényegesen erősebb sugárzást bocsát ki. Az ilyen magot tartalmazó galaxis az aktív galaxis. A sugárzást a jelenlegi elméletek szerint a galaxismag középpontjában lévő, szupermasszív fekete lyuk, a körülötte keringő akkréciós korong, és a belőle kiinduló relativisztikus anyagsugár (jet) bocsátja ki.”

NASA / ESA / J. Dalcanton (University of Washington) / R. Foley (University of California - Santa Cruz) / G. Kober (NASA Goddard/Catholic University of America)

A NASA szerint az NGC 1961 egy meglehetősen gyakori galaxis, ami alacsony energiájú, töltött részecskéket bocsát ki. A galaxis a Földtől nagyjából 180 millió fényévre található.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!