Önkéntes gyógyszerárcsökkentést vállaltak a gyártók
Néhány hete merült fel, hogy gyógyszerek árát is megpiszkálná a kormány.
Néhány hete merült fel, hogy gyógyszerek árát is megpiszkálná a kormány.
A gyógyszeriparnak van egy olyan speciális ágazata, amelynek sokszorosan pozitív hatása lehetne a magyar gazdaságra, mégsem kezelik kiemelten. A klinikai vizsgálatoknak komoly hagyományaik vannak, jelentős tőkemágnes, exportlehetőség, és komoly tényező lehet a versenyképességben, mégis elbuktuk a versenyelőnyünket az utóbbi években. Vannak ötletek a javításra, és bár a kormány nyitott rá, jobb lenne, ha sietne, mert nagyon jönnek fel Keleten.
Az egészségértés az egyik kulcsa annak, hogy mindenki szintet léphessen a saját életében és hozzájáruljon ahhoz, hogy a leginkább rászorulók is megkaphassák a legjobb kezeléseket. Az egészségértést támogató kezdeményezéseket pedig évek óta segíti az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének pályázata. Az Egészségértés Díjon elindult projektek között van például a demenciában szenvedőknek szervezett, a saját fiatalkorukat megidéző különleges program, amelyet a szentendrei Skanzen hívott életre, és az egészségügyi szakembereket a lakossággal összekötő projekt is – mondta a HVG BrandLab-nek dr. Szalóki Katalin, az Egészségértés Díjat alapító Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója. Az évek óta nagy sikerrel futó díjra az idén is jelentkezhet bárki, aki újdonságot hozott létre az egészségértés területén.
A jelenleg 40 százalékos terhek a remények szerint 20 százalékra eshetnek vissza 2025-től.
A forgalmazók a növekvő költségeik mellett már eddig is fizettek pluszterheket: számításaik szerint 2010-től kezdve összességében már mintegy 900 milliárd forintnyi extra bevételhez juttatták a költségvetést.
Tízből nyolc magyar bízik abban, hogy legkésőbb egy év múlva már lesz védőoltás. A magyarok több mint fele be is adatná magának.
November elsejétől változást terveznek az olyan innovatív terápiák – köztük onkológiai készítmények – beszerzésében, amelyek azonos terápiás területre vonatkoznak. Attól kezdve a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utóda) vaklicit során választaná ki a befogadandó új gyógyszereket – értesült a Magyar Narancs.
Miközben minden második magyar halálát valamilyen szív-és érrendszeri megbetegedés okozza, minden negyedikét pedig rákos daganat, a legújabb, leghatékonyabb terápiák csak jelentős késéssel jutnak el hazánkba.
A kormány január elsejére ígérte, hogy az új szerek bekerülnek a támogatott körbe, ám a nagyobbik részük még mindig nem érhető el - írja az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.
Globálisan pedig az ötödik helyen áll a klinikai vizsgálatokban részt vevők száma alapján Magyarország Európában. A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a hazai gyógyszerkasszában jelentős csökkentést hajtottak végre néhány éve, és a keret azóta sem bővült.
Vasárnap egy rakat módosítót nyújtott be az egészségügyi salátatörvényhez Balog Zoltán miniszter. A piac nyomására változtattak a spanyol modellen, de augusztustól bevezetik. A szektor szereplői szerint ezzel együtt elképzelhető, hogy egyes termékeket kivonnak majd a támogatotti körből. Összeszedtük, mit csinált a kormány az elmúlt évben gyógyszerfronton.
Az elmúlt kilenc évben összesen több mint 284 milliárd forint extraadót fizettek be a magyar költségvetésbe a gyógyszeripari cégek. Többet, mint amennyit az állam 2012-ben egész évben a gyógyszerek támogatására szán.
Bezárhat a patikák egyharmada, ha hatósági árasak lesznek a gyógyszerek, és az egészségbiztosító 20, jövőre 35 százalékkal kevesebbet fizet a gyártóknak a támogatott orvosságokért - írta szakértői véleményekre hivatkozva a Népszabadság.