Ebből a szempontból vezető szerepet töltünk be Európában

Globálisan pedig az ötödik helyen áll a klinikai vizsgálatokban részt vevők száma alapján Magyarország Európában. A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a hazai gyógyszerkasszában jelentős csökkentést hajtottak végre néhány éve, és a keret azóta sem bővült.

  • MTI MTI
Ebből a szempontból vezető szerepet töltünk be Európában

Magyarország Európában ma vezetőnek számít, globálisan pedig az ötödik helyen áll a klinikai vizsgálatokban részt vevők száma alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint – írta a Napi Gazdaság.

A lap keddi számában Jakab Zoltán elmondta: Magyarországon évente 80-90 milliárd forintot költenek innovatív gyógyszerek fejlesztésére és 15-20 ezer páciens vesz részt klinikai vizsgálatokban.

Emellett ez a tevékenység néhány ezer orvos számára nyújt munkalehetőséget és jelent legális bevételi forrást, ennek pedig az egészségügyi dolgozók itthon tartásában is jelentős szerepe van – tette hozzá.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatbázisa nagyban segítheti azt a folyamatot, ami alapján kiválasztják a pácienseket egy-egy tesztprogramba – mondta Jakab Zoltán. Többek között ez az átfogó adatbázis az, ami az ország egyik versenyelőnyét adja a klinikai vizsgálatok terén, de hozzájárul az is, hogy a jogi környezet összhangban van az uniós előírásokkal – tette hozzá.

Elmondta, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a hazai gyógyszerkasszában jelentős csökkentést hajtottak végre néhány éve, és a keret azóta sem bővült. Ez pedig egyre nehezebbé teszi az új, innovatív készítmények gyógyszerkasszába való befogadását, ami viszont pont a leginkább rászoruló hazai betegek számára nehezíti meg a hozzáférést – fejtette ki a szakember.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.