szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány január elsejére ígérte, hogy az új szerek bekerülnek a támogatott körbe, ám a nagyobbik részük még mindig nem érhető el - írja az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.

Késve kerülnek a támogatott körbe azok az onkológiai terápiás szerek, amelyeknek a befogadását tavaly októberben ígérte meg Balog Zoltán. Az Emmi vezetője akkor arról beszélt, hogy négy onkológiás területen alkalmazott 15 innovatív szer már január elsejétől hozzáférhető lesz, ehhez képest február elsejétől került be a támogatott körbe hat szer, a többi pedig várhatóan április elsejétől kerülhet be az életmentő terápiák közé – írja közleményében az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.

A szervezet szerint aggályos, hogy az új onkológiai gyógyszerek ártámogatásba történő befogadási ideje Magyarországon rendkívül hosszú, átlagosan 3,7 év. De nem elég, hogy éveket kell várni a döntésre, a bejelentett új gyógyszerek többsége esetében akár további fél év is eltelik a rendelet kihirdetése és a között az időpont között, amire a betegek a támogatási rendszer normál menetében hozzájuthatnak a terápiához – írják.

A csúszást több dologgal magyarázzák. Például azzal, hogy a magyar gyógyszer-értékelésben jelentős a forráshiány, amit tovább súlyosbít, hogy a minisztériumi döntésnek nincs megszabott határideje, így az több hónapig, több évig is elhúzódhat.

Az egyesület szerint a késlekedéssel is magyarázható, hogy a nemzetközi átlaghoz képest a magyar betegek túlélési esélye nem javult. Egy 2006-os és 2010-es adatokat összehasonlító, vastagbélrákban és tüdőrákban szenvedő betegekről szóló elemzésre hivatkozva azt írják: az, hogy nem javultak a túlélési esélyek, visszavezethető arra, hogy a vizsgált időszakban nem történt új (originális) terápiát érintő gyógyszerbefogadás a vizsgált területeken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!