A hidegháború óta nem látott túszcserével enyhülhet az USA és Kína viszonya
Kanada a Huawei-alapító lányát, Kína két, kémkedéssel vádolt kanadait engedett el, miután Washington és Peking alkut kötött néhány konfliktusuk ügyében.
Kanada a Huawei-alapító lányát, Kína két, kémkedéssel vádolt kanadait engedett el, miután Washington és Peking alkut kötött néhány konfliktusuk ügyében.
Szombaton már Kanadában lesz a két kanadai férfi, akik pénteki szabadon bocsátása felér annak beismerésével, hogy valójában túszul ejtették őket a kínaiak a Huawei techcég egyik vezetőjének kanadai őrizetbe vétele miatt. Meng Van-csout ugyancsak pénteken engedtek haza Kínába.
Vádalkut kötött az amerikai hatóságokkal a Kanadában házi őrizetben tartott Meng Van-csou, a Huawei pénzügyi vezetője. A kínai techóriás alapítójának lánya hamarosan hazatérhet, amivel remény nyílik két Kínában bebörtönzött kanadai - egyikük egyben magyar állampolgár is - elengedésére.
Egy nappal korábban pedig egy másik kanadai állampolgár halálos ítéletét hagyták jóvá Kínában. Peking nem mondja ki, de minden valószínűség szerint a Huawei-vezér lányának kiadatási ügye miatt gyakorolnak nyomást Kanadára.
Meng Van-csout, a Huawei pénzügyi igazgatóját 2018-ban tartóztatták le Kanadában – az Egyesült Államok kérésére. Szerdán kezdődött az a tárgyalássorozat egy kanadai bíróságon. Az ügyről nemrég Pekingben tárgyalt az illetékes amerikai államtitkár-helyettes.
Kínai szerint "indokolatlan üldözés" folyik az USA részéről a Huawei ellen, ezért azt kérik, vonják vissza a pénzügyi vezető, Meng Van-csou elleni letartóztatási parancsot, Kanada pedig ne adja ki nekik őt.
Korábban csak három személy volt ismert, de most kiderült, már 13 kanadait vett őrizetbe Kína azóta, hogy a Huawei pénzügyi vezetőjét Kanadában letartóztatták.
Ezzel az Európai Unió is belevonódhat az ügybe, melyben a kanadai és a kínai kormány őrizetbe vette egymás több állampolgárát.
Az ügyész nem akar kötélnek állni, szerinte ugyanis szabadon engedése esetén Meng Van-csou elrejtőzne a hatóságok elől.
A kínai cég vezérigazgatóját az Irán elleni szankciók megsértésével vádolják.
A kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau szerint nem politikai ügy húzódik meg Meng Van-csou csütörtöki letartóztatása mögött.
A letartóztatás okát még nem közölték a hatóságok, de az Egyesült Államokban például több ügyben is nyomoznak a Huawei ellen, például az Iránnal szembeni szankciók be nem tartása miatt.