Össztűz alatt a Huawei
A Trump-adminisztráció előbb főellenséggé nevezte ki a Huaweit, majd a vállalat magabiztossága és felhasználói lelkesedés megtépázása után, úgy tűnik, kihátrál az amerikai vállalatok számára elrendelt embargóból. Kérdés, hogy a Huawei megbízik-e ezután az amerikai beszállítókban, vagy inkább saját lábakra próbál állni.
Három év kanadai kényszerpihenő után hazatérhet Kínába Meng Van-csou, a Huawei pénzügyi vezetője, a kínai techvállalat alapító-vezérigazgatójának lánya. A 49 éves nőt még 2018-ban tartóztatták le Vancouverben, azóta házi őrizetben igyekezett elkerülni, hogy kiadják az Egyesült Államoknak.
Kiadják-e az USA-nak a Huawei pénzügyi igazgatóját?
Meng Van-csout, a Huawei pénzügyi igazgatóját 2018-ban tartóztatták le Kanadában - az Egyesült Államok kérésére. Szerdán kezdődött az a tárgyalássorozat egy kanadai bíróságon. Az ügyről nemrég Pekingben tárgyalt az illetékes amerikai államtitkár-helyettes.
A Kínában csak Huawei-hercegnőként emlegetett nőt azzal vádolta az amerikai igazságügyi minisztérium, hogy félrevezette az HSBC bankot annak érdekében, hogy megkerülje az Irán elleni amerikai szankciókat. Eddig tagadta a vádakat.
Pénteken azonban kiderült, hogy sikerült vádalkut kötni az igazságügyi minisztériummal. Ennek keretein belül - mint arról a kanadai CBC belső forrásokra hivatkozva beszámolt -, Meng bűnösnek vallja magát és pénzbírságot fizet, és cserébe hazatérhet Kínába.
Egy ilyen alkuval bezárulhat az USA és Kína közötti diplomáciai és kereskedelmi háború egyik fontos frontja - írja a brit Independent.
Amerikai tisztviselők régóta azzal vádolják a Huaweit, hogy globális befolyását kihasználva rajta keresztül kémked más országok után a kínai kormány. A Huawei ezt határozottan tagadja.
Meng Van-Csou letartóztatása után Kína őrizetbe vett két kanadai állampolgárt, Michael Spavor üzletembert és Michael Kovrig, egy magyar állampolgársággal is rendelkező diplomatát, akiknek így nagyobb esélye lehet a szabadulásra.
Magyar állampolgársága is van a Kínában őrizetbe vett kanadai diplomatának
Ezzel az Európai Unió is belevonódhat az ügybe, melyben a kanadai és a kínai kormány őrizetbe vette egymás több állampolgárát.