Jól halad Moszul ostroma
Az iraki erők Moszul nyugati városrészének nagyjából egyharmadát már visszafoglalták az Iszlám Államtól - közölte vasárnap az iraki terrorellenes erők (CTS) egyik parancsnoka.
Az iraki erők Moszul nyugati városrészének nagyjából egyharmadát már visszafoglalták az Iszlám Államtól - közölte vasárnap az iraki terrorellenes erők (CTS) egyik parancsnoka.
Két amerikai televízió is arról számolt be szerdán este, hogy Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vezetője hónapokkal ezelőtt elmenekült az ostromlott iraki Moszulból.
Guantánamóról szabadult, jelentős kártérítésben részesített egykori brit fogoly hajtott végre öngyilkos merényletet az iraki Moszul közelében. Szabadon engedéséért annak idején Tony Blair volt brit miniszterelnök is kampányolt.
Újabb bizonyítékot találtak arra, hogy az Iszlám Állam terroristái valószínűleg vegyi fegyverek kifejlesztésén dolgoztak.
A koalíciós erők már a város 70 százalékát megtisztították az Iszlám Állam terroristáitól, de több száz autóbomba és mesterlövészek is lassítják az előrenyomulást. Az iraki katonák szerint azonban akár pár napon belül felszabadulhat Moszul.
Több száz iraki keresztény tart szenteste misét az Iszlám Állam dzsihadista szervezet uralma alól felszabadított Bartellában, hogy 2013 óta első alkalommal megünnepelhessék a karácsonyt.
A moszuli ostromban folyó harcok közben megsérült az egyik legfontosabb vízvezeték, így most a város lakosságának közel fele víz nélkül maradt. A munkások már javítanák az eltört vezetéket, de folyamatosan lőnek a közelben.
Egy pillanat alatt repül levegőbe az autóbombagyár.
Az Iszlám állam (IS) egyre brutálisabban lép fel az iraki hadsereg és szövetségesei által ostromolt Moszulban: mustárgázt halmoz fel a városban és kíméletlenül legyilkolja a támadókkal állítólag együttműködő polgári személyeket – írja a Russia Today (RT) nevű orosz hírportál.
Miközben az iraki hadsereg már visszaszerezte Moszul egy részét, a műholdfelvételek azt mutatják, hogy két ikonikus régészeti lelet is elpusztult a térségben, ráadásul nem a harcok során, hanem szándékos, emberi pusztítás eredményeként. Az ISIS lehet a háttérben.
Az ostromlott Moszultól délre sokadik napja égnek az olajutak. A sűrű fekete füst még az űrből is látszik.
Először kilőtték alóluk a konvojt, aztán csapdába ejtették a CNN stábját egy házban, amit kis híján elfoglalt az Iszlám Állam, szinte már csak sebesült katonák védték őket. Az utolsó pillanatban érkezett a segítség.
Irak és Szíria jövője múlhat az Iszlám Állam eltiprását célzó háború kimenetelétől. De a dzsihádisták vereségük esetén sem tűnnek el, globális fenyegetést jelenthetnek.
Moszul ostromának kezdete óta először küldött üzenetet a nyilvánosságnak az Iszlám Állam vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi, aki bízik a dzsihadisták győzelmében, ha hinni lehet annak a hangfelvételnek a hitelességében, amelyet csütörtökön tett közzé a terrorszervezethez köthető al-Furkán nevű csatorna.
Moszul 2014 júniusa óta az Iszlám Állam dzsihadista szervezet kezén van, de az iraki erők kedden megtették az első lépést a közel-keleti ország második legnagyobb városának tényleges visszavétele felé. Mezopotámia egykori központja többek között finom szövetéről, a muszlinról híres.
A Moszult ostromló iraki fegyveres erők kelet felől behatoltak a városba, ahol az Iszlám Állam civilek ezreit használhatja élő pajzsként. Közben a török hadsereg újabb harckocsikat vezényelt az iraki határhoz.
Az iraki erők kelet felől megindították kedden a régóta tervezett ostromot az Iszlám Állam dzsihadista szervezet kezén lévő északi Moszul ellen. A különleges erők egyik parancsnoka szerint emberei már be is hatoltak a városba. Az orosz tévé azt ígéri, hamarosan élőben jelentkezik a helyszínről.
Az ostrom kezdete után hetekkel megindultak a siíta milíciák is a szunnita Iszlám Állam által ellenőrzött Moszul ellen. A civil lakosság tőlük tart a legjobban, az Iszlám Állam megerősödését is sokan a siíta túlhatalomra vezetik vissza. A harcosok nem állnának meg Irakban.
Több mint 1000 embert kezeltek fulladásos tünetekkel az észak-iraki Moszulnál múlt hétvégén, miután az Iszlám Állam terroristái felgyújtottak egy szulfátgyárat – jelentette csütörtökön az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja.
Az iraki kormányerők már az Iszlám Állam szervezetének legalább 8-900 fegyveresével végeztek.