szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben az iraki hadsereg már visszaszerezte Moszul egy részét, a műholdfelvételek azt mutatják, hogy két ikonikus régészeti lelet is elpusztult a térségben, ráadásul nem a harcok során, hanem szándékos, emberi pusztítás eredményeként. Az ISIS lehet a háttérben.

Mindkét terület az ősi Mezopotámia területén található, amit az emberi civilizáció bölcsőjeként is számon tartanak, hiszen egyebek mellett az írás és a földművelés felemelkedése is ide köthető. Az itt lévő templomok, melyeket gyakorlatilag most a földdel tettek egyenlővé, az egykori Mezopotámia legfontosabb szakrális, vallási központjai voltak - írja a Science Alert.

A két észak-iraki területen keletkezett kárt a harcok miatt egyelőre egyetlen régész és más kutató sem vizsgálta, sőt, egyelőre hivatalosan senki sem erősítette meg, hogy valóban megtörtént-e a rombolás. Szóval még lehet remény, bár nem sok. Egyelőre a műholdképek alapján jutott erre a következtetésre American Schools of Oriental Research Cultural Heritage Initiatives nevű tudományos szervezet régészei.

A leginkább a Nimrud vagy magyarul Nimród zikkurat károsodhatott, amit csaknem 3000 évvel ezelőtt építettek ősapáink. Ez az a bizonyos Nimród, akiről Kézai Simon írt a Gesta Hungarorumban a 13. században. Kézai történetében a vízözön után kétszázegy évvel Noé egyik fiának leszármazottja, Nimród egész nemzetségével hozzáfogott a bábeli torony építéséhez. A nyelvzavar után Evilát földjére költözött, és ott felesége, Enéh két ikerfiút szült neki, Hunort és Magort. Ettől a két fiútól és a szolgálatukban álló vitézektől származtak a hunok és a magyarok.

AFP / Ahmad al-Rubaye

Kalhu, Asszíria második fővárosa, ahol a Nimrud zikkurat található, Moszul városától 30 km-re délkeleti irányban, a Tigris folyó bal partján fekszik. Az ISIS már tavaly is jelentős rombolást végzett itt, de akkor a terület ikonikus vallási építményét, a zikkuratot nem sikerült megsemmisíteniük. Úgy tűnik, most visszatértek, hogy a „munkát” befejezzék. A torony ledöntésének első szakasza valószínűleg még augusztus 31-e és októberben 2-a közt történhetett, a pusztítást pedig feltehetően október közepén fejezhették be.

Egyelőre nem tudni, hogy az ISIS pontosan miért semmisítette meg a zikkuratot. Mivel a zikkurat romjai számítottak a térség legmagasabb pontjának, az is lehet, hogy a rombolás stratégiai célokat szolgált a terrorszervezet számára.

Újabb történelmi műemléket pusztított el az Iszlám Állam

A palmürai római kori templom és mauzóleumok után most egy diadalívet robbantott fel az Iszlám Állam a szíriai romvárosban.

A másik történelmi város, amit az ISIS elpusztított: Dúr-Sarrukín II. Sarrukín újasszír király egykori fővárosa, ami Krisztus előtt 706-ban épült meg. Ez 14 kilométerre fekszik Moszultól. Az egykori főváros különlegessége, hogy mindössze egy éven át volt a király lakhelye, mert Sarrukín király alig költözött be, egy évvel később odaveszett a csatatéren. Utódja, Szín-ahhé-eríba a balszerencsés várost elhagyta, és székhelyét Ninivébe tette át. Amikor a területet az 1900-as évek elején a Chichago-i Egyetem munkatársai feltárták, elképesztő művészeti értékekre és műtárgyakra bukkantak, többek közt egy különleges szárnyas bikát is találtak.

Dur-Sharrukint az Iszlám Állam katonái már kirabolták 2015-ben. A Peshmerga erők már korábban pusztítottak a területen, akik egy fontos katonai állomást hoztak létre a város egykori régészeti értékeinek helyén.

A régészek aggódnak, hogy további pusztításra kerülhet sor a területen, míg az Iszlám Államot kiűzik Észak-Irak történelmi térségéből. Ez hetekig, hónapokig is eltarthat.

 

Armageddon - a moszuli csata és ami utána jöhet még

Irak és Szíria jövője múlhat az Iszlám Állam eltiprását célzó háború kimenetelétől. De a dzsihádisták vereségük esetén sem tűnnek el, globális fenyegetést jelenthetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!