szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A koalíciós erők már a város 70 százalékát megtisztították az Iszlám Állam terroristáitól, de több száz autóbomba és mesterlövészek is lassítják az előrenyomulást. Az iraki katonák szerint azonban akár pár napon belül felszabadulhat Moszul.

A város 70 százalékát visszafoglalta már az iraki hadsereg az Iszlám Államtól és ebben jelentős szerepe volt a város lakói által nyújtott segítségnek is – állítja Tálib Sagati altábornagy, a terrorelhárító szolgálat vezetője a Reuters szerint. Az altábornagy szerint közel állnak ahhoz, hogy átkeljenek a Tigrisen és hídfőállást létesítsenek a folyó nyugati partján. Az Egyesült Államok által vezetett koalíció 12. hete zajló offenzívája a kezdeti előrenyomulás után jócskán lelassult, de egy héttel ezelőtt újabb előrenyomulásba kezdtek.

„A keleti part 65-70 százalékát felszabadítottuk és előreláthatólag az elkövetkező napokban a keleti régiót is teljes ellenőrzésünk alá vonjuk majd” – mondta az altábornagy a Moszultól északkeletre fekvő kurd fővárosban, Erbilben tartott sajtótájékoztatóján.

A város keleti része azonban egyelőre még teljes mértékben az Iszlám Állam birodalma. A terrorszervezet által ellenőrzött legnagyobb várost foggal-körömmel védik, a háztetőkről mesterlövészek vadásznak az iraki biztonsági erőkre, akik szerint csak autóba rejtett bombákkal támadó öngyilkos merénylőkből több száz van a környéken. A mostani előrenyomulás sikeres is éppen annak köszönhető az altábornagy szerint, hogy sikerült a biztonsági erők és a hadsereg közötti kommunikációval elhárítani az efféle támadásokat.

A IÁ harcosai azonban a túlerő ellenére komoly veszteségeket képesek okozni, mert jól ismerik a várost. A mesterlövészeik olyan házak tetejéről lőnek, melyekben civilek laknak, így ha lebombáznák, rengeteg civiláldozatot szednének az iraki hadsereg erői. Egyébként is próbálnak minél jobban beágyazódni a civil lakosság körébe, sokszor élőpajzsként használva őket. Éppen ez vezette arra a helyieket, hogy minél gyakrabban információval szolgáljanak a hadseregnek a terroristák fegyverraktárairól, mozgásukról és műveleti központjairól. A tömeges kivégzések azonban elejét vették egy szervezett ellenállásnak.

A Moszul felszabadításáért indított offenzívában az iraki hadsereg 100 ezer katonája, valamint az autonóm kurd területek biztonsági erői és síita milíciák is részt vesznek. A 2003-as amerikai támadás óta ez a legnagyobb és legbonyolultabb hadművelet, amit Irakban végrehajtanak.

Ha véget ér az offenzíva, Moszul két és fél év után szabadulhat fel az Iszlám Állam uralma alól, melynek létrejöttét a város nagymecsetében jelentette be a magát kalifának kikiáltó Abu Bakr al-Baghdadi. Az iraki hírszerzés szerint a terroristák családja már menekülnek Irakból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!