szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy 13 éves fiú nyolc iskolatársát és egy iskolaőrt ölt meg május elején.

Belehalt a sérüléseibe az a diáklány, akit a május 3-ai belgrádi iskolai ámokfutás során lőtt fejbe a 13 éves elkövető. A szerbiai egészségügyi minisztérium közleménye szerint a 13 éves lányt súlyos fejsebesüléssel szállították kórházba, a lövés a koponyáját érte. Több műtétet is elvégeztek rajta, de az állapota végig válságos volt, hétfőn pedig belehalt a sebeibe.

Ő a tizedik áldozata annak a példátlan iskolai mészárlásnak, melynek során egy 13 éves fiú megölte nyolc iskolatársát és egy iskolaőrt, egy tanárt és további hat diákot – köztük a most elhunyt kislányt – pedig megsebesített. A fiú jelenleg pszichiátriai megfigyelés alatt van.

Másfél nappal a belgrádi általános iskolában történt ámokfutás után a szerb fővárostól ötven kilométerre, a Mladenovachoz közeli Dubona faluban egy fiatalember nyolc embert lőtt agyon fegyvereivel. A lövöldözést követő napokban legalább 25 olyan esetben intézkedtek a rendőrök, amikor iskolás gyerekek – másolva a belgrádi iskolai tömeggyilkosságot – összeállították a kivégzendő társaik listáját.

Elszabadult a pokol: Szerbiát megrendítették a tömegmészárlások

Másfél nappal az után, hogy az egyik belgrádi általános iskolában egy 13 éves diák megölt kilenc embert, a szerb fővárostól ötven kilométerre, a Mladenovachoz közeli Dubona faluban egy fiatalember nyolc embert lőtt agyon fegyvereivel. Közben Leskovacban is lövöldözés volt, ott egy 19 éves férfi sebesítette meg súlyosan 18 éves barátját.

Aleksandar Vucic szerb államfő az eset után nem sokkal jelentette be, hogy megemelik az illegális fegyvertartókra és a feketepiaci szereplőkre kiróható büntetést. "Egy kalasnyikovért 2-12 év, egy kézigránátért pedig akár 15 év börtön jár majd.” Emellett ezer fővel növelik az iskolákra vigyázó rendőrök számát.

„950 ezerről hétszázezer körülire csökkentettük a polgároknál lévő fegyverek számát, de ez nem elég. Tudom, hogy sokan lobbiznak a fegyvertartási szabályok szigorítása ellen, de ez egyáltalán nem érdekel most engem. Senki, de senki sincs most biztonságban” – mondta Vucic.

Az iskolai lövöldözés miatt lemondott a szerb oktatási miniszter, a múlt héten pedig kétszer is utcára vonultak szerbiai tiltakozók az államfő és a kormány távozását követelve.

A szervezők követelései között szerepelt, hogy sürgősen szabjanak gátat az erőszak népszerűsítésének a médiában és a közösségi térben, váltsák le a médiahatóság tagjait, tiltsák be a gyűlöletet és erőszakot népszerűsítő nyomtatott sajtótermékeket, és vonják meg az országos sugárzási jogot azoktól a televízióktól, amelyek az erőszakot népszerűsítik. Emellett követelték minden erőszakos tartalom betiltását a televízióban.

Fülke: Hogyan áll fel Szerbia az iskolai lövöldözésből?

A sokkoló történtek mögött valós társadalmi problémák húzódnak az erőszak- és a fegyverkultusszal kapcsolatban - véli egykori szerbiai MTI-tudósító kollégánk, Németh András a belgrádi és Belgrád-közeli lövöldözésekről. Közéleti podcastunkban a tragédiák helyszínein szerzett élmények mellett arról is beszéltünk, milyen, hosszú távú problémákat húztak alá a Balkánon a múlt heti merényletek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!