szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Grand Slam szabálykönyve nem tartalmaz kitételt politikai semlegességről, így a teniszező nem számít büntetésre.

Bár a Koszovói Olimpiai Bizottság fegyelmi eljárás indítására kérte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, Novak Djokovic továbbra is kiáll saját, Koszovó-ellenes üzenete mellett, amelyet egy őt filmező kamera lencséjére írt fel egy győzelme után. A kameralencsére írt üzenetek bevett szokásnak számítanak a tornán, azonban a legtöbben egyszerűen csak aláírják a lencsét, ahogy később, a magyar Fucsovics Márton elleni sima győzelme után már Djokovic is csak ezt tette.

Ahogy arról beszámoltunk, Djokovic korábban azt írta a lencsére:

Koszovó Szerbia szíve, állítsátok meg az erőszakot,

arra utalva ezzel, hogy bár Koszovó 2008 óta független, Szerbia sosem ismerte el az ország függetlenségét. Koszovóban hétfő óta tartanak az eldurvult zavargások, miután a helyi szerbek nem akarták beengedni hivatalukba az új, albán polgármestereket.

Már Zvecsanban sem szeretnek minket - helyszíni riport Koszovóból

Továbbra is feszült a helyzet a többségében szerbek lakta Észak-Koszovóban, ahol hétfőn véres zavargás tört ki az albán nemzetiségű polgármesterek kinevezése miatt tüntető szerbek és a KFOR-erők között. A helyi szerbek a magyar békefenntartókat vádolják az összecsapások kirobbantásával, így Zvecsanban annak ellenére sem jó magyarnak lenni, hogy az Orbán-kormány igazi jó barátnak és szövetségesnek tartja Szerbiát és a szerbeket.

Djokovic az eset után azt mondta: „Nem hiszem, hogy valaha is dráma nélkül mehetne le számomra egy Grand Slam, de azt hiszem, ez motivál is.” Djokovic ugyanis korábban azzal keltett feltűnést, hogy bár nem volt hajlandó beoltatni magát koronavírus ellen, speciális vízumot akart kapni a versenyzéshez.

A meccs utáni sajtókonferencián azt is elmondta: „Természetesen tudtam, hogy sokan nem fognak egyetérteni velem, de akkor is így gondolom. Ez olyasvalami, amiért kiállok. Ennyi.” Djokovic apja Koszovó területén született, így a teniszező korábban azt nyilatkozta, hogy ő ugyan ellenzi a háborút és az erőszakot, de Koszovó esete „precedenst teremt a nemzetközi jogban” – idézi a BBC.

„Úgy érzem, ki kell fejeznem a támogatásomat a népem, az egészében vett Szerbia felé, különösen egy koszovói ember fiaként. Koszovó a bölcsőnk, a koporsónk, az erődünk, országunk legfontosabb dolgainak központja. Sok okom van arra, hogy ezt írtam a kamerára.”

Bár a francia sportminiszter korábban aggályait fejezte ki Djokovic lépése iránt, a Grand Slam szabálykönyve nem tartalmaz kitételt a politikai semlegességről – közölte a Nemzetközi Teniszszövetség.

(Címlapkép: május 31-ére összefirkált, Novak Djokovicot ábrázoló falfestmény Koszovóban. Fotó: AFP / ARMEND NIMANI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!