Szeretettel a Vajdaságból: Pezsgést hoztak a szerb gazdaságba a tömegesen bevándorló oroszok

5 perc

2023.03.28. 10:30

A háború kitörése óta 200 ezer orosz is megtelepedhetett Szerbiában, átlagosan havonta több száz, de naponta is két számjegyű mennyiségű új orosz cég jött létre az országban, a tendencia pedig emelkedő.

Azt, hogy a magyar-szerb barátság – legalábbis vezetői szinten – továbbra is „történelmi csúcsponton” van, Orbán Viktor hétvégi belgrádi látogatása is bizonyítja. Aleksandar Vucic szerb elnök és a magyar miniszterelnök gyakran keresi fel egymást, és ha úgy adódik, még egy üdítő billiárdparti is belefér. Az is kétségtelen, hogy ez a barátság jóval korábbi eredetű, mint az ukrán-orosz háború kitörése.

Mindezek fényében pedig talán nem is olyan meglepő, hogy az Ukrajnában zajló konfliktus is azok közé a témák közé tartozik, amelyben a két politikus gyakorlatilag azonos állásponton van.

Ez a legtömörebben talán úgy fogalmazható meg, hogy egyfajta „sajátságos viszonyulás” van az Oroszországgal szemben meghozott szankciós csomagokhoz. Annak ellenére, hogy a két ország és a két vezető koránt sincs azonos helyzetben: Magyarország mint EU-tagország a gyakori időhúzás, a néhai ellenvetés és a már többször bevetett vétó ellenére eddig az összes szankciót megszavazta, míg Szerbia, tagjelölt országként, a folyamatosan rá nehezedő diplomáciai nyomás ellenére eddig semmilyen szankciót nem vezetett be az agresszor ellen.

NZZ-elemzés: A háború szövetségessé tette a két jó barátot, Orbánt és Vucsicsot

A két politikus ideológiailag is lelki társnak számít, már elmúltak azok a idők, amikor Belgrád kétségbe vonta a vajdasági magyarok hűségét. Lapszemle.