Aszad elnök elmenekült, az iszlamista felkelők elfoglalták Damaszkuszt
Az emberek ünnepelnek, de nagy kérdés, hogy mi következik: ki kerül az ország élére, és béke lesz, vagy polgárháború?
Az emberek ünnepelnek, de nagy kérdés, hogy mi következik: ki kerül az ország élére, és béke lesz, vagy polgárháború?
Elvitelre – a podcast, amelyben a hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! A héten: forradalmi hangulat Grúziában, polgárháborús Szíriában, valamint egyház és állam szétválasztása Magyarországon.
A lap szerint a szíriai elnök a magyar miniszterelnökön keresztül próbál nyugati támogatást találni, miután Oroszország és Irán már nem tud neki segíteni az iszlamista lázadók ellen. Akik már Damaszkusz és Homsz külvárosaiban vannak.
A szír belügyminiszter szerint a kormányerők “áthatolhatatlan” kordont húztak Damaszkusz köré.
Északi és déli irányból is előretörnek a lázadók, hogy bekerítsék a szír fővárost.
Az iszlamista csoport teljesen az ellenőrzése alá vonta Szíria déli, Deraa nevű tartományát.
Szombaton a katari fővárosban tanácskozik a török, az orosz és az iráni külügyminiszter a szíriai válságról.
Az iszlamista lázadók több nagyvárost is elfoglaltak már.
Abu Mohammad al-Dzsoláni a rezsim bukása utáni terveikről is beszélt.
Újra lángba borulhat Szíria, miután iszlamista lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát, Aleppót. Basar Asszad szír elnök hatalma újfent külső segítségen múlhat.
Giorgia Meloni és Orbán Viktor római találkozójáról ír a The Washington Post. A lap egy másik cikke szerint Trump védelmiminiszter-jelöltje alkalmatlan a tisztségre. A FAZ szerint Franciaország egy időre kiesik a megbízható partnerek sorából. Joseph Nye harvardi tiszteletbeli professzor arról ír a Project Syndicate-ben, milyen külpolitikát folytat majd Donald Trump. A merkelizmus tragédia Trump és Putyin korában, írja a volt kancellár emlékiratai kapcsán a Bloomberg. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Több környékbeli falut is ellenőrzésük alá vontak, hogy onnan benyomulhassanak a nagyvárosba.
Őrültség volt Emmanuel Macron részéről júliusban idő előtt választásokat meghirdetni, írja a Financial Times. A Die Welt szerint az, hogy merre fordul a francia politika, a jobb- és baloldali populistáktól függ. Marine Le Pen hatalomra tör, írja a Bloomberg elemzője. Donald Trump ellentmondásos gazdaságpolitikai elképzeléseiről ír a Wall Street Journal. Ellenfelei helytelenül reagáltak Trump győzelmére, írja a Project Syndicate elemzője. A grúziai tömegmegmozdulásokról ír a Guardian és a Die Presse. A dél-koreai eseményeket elemzi a Washington Post. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A The Wall Street Journal szerint az amerikai elnök korábbi kijelentéseit írta felül azzal, hogy amnesztiában részesítette Hunter Bident. A Neue Zürcher Zeitung képmutatást emleget az ügy kapcsán. Az ukrán elnök keményen odaszólt a néet kancellárnak, írja a FAZ. Hamish de Bretton-Gordon, a brit hadsereg nyugalmazott ezredese szerint Szíria Oroszország déli szárnya. Egyre inkább megkérdőjeleződik a Merkel–Obama-évek öröksége, írja a Financial Times. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A szíriai diktátor Maszúd Peszeskján iráni elnökkel beszélgetett telefonon.
A Hezbollah iraki szárnyának és a Fatimijún dandár harcosai az Aszad-rezsimhez hű csapatok erősítéseként érkeztek.
John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint sötét napok jönnek, ha Trump megint kilép a nemzetközi porondra. Zuhan a rubel árfolyama és ez nem sok jót ígér az orosz háborús erőfeszítések szempontjából, írja az Economist. Az USA egyelőre csupán megfigyelő az ismét kirobbant szír polgárháborúban, jegyzi meg a Wall Street Journal. Nem tartja kielégítőnek a Hezbollahhal kötött izraeli tűzszünetet az amerikai lap egy másik szerzője. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.