A Szíria északnyugati részén található Idlíb tartományban vetették meg a lábukat az iszlamisták, akik most offenzívát indítottak az Asszad-rendszer megdöntésére.
Nem is olyan régen Szíria legszegényebb tartománya volt a török határ melletti északnyugati Idlíb. Az utóbbi években azonban a leggyorsabb gazdasági növekedésnek örvendő területté vált a polgárháború által jelentős mértékben elpusztított és elszigetelt arab országban. A tartomány azonos nevű székhelyén itt-ott bevásárlóközpontok és tetszetős házak sorakoznak,
van vidámpark, két állatkert, futballstadion és egyetem is,
ahol 18 ezer diák tanul – természetesen szegregált oktatásban. Egész nap van áram, amit még a napi kimaradásokkal küszködő Damaszkusz is megirigyelhet. A török határtól Idlíb városba vezető utat a tavaly februári pusztító földrengés után újraaszfaltozták, pálmákkal és virágágyásokkal szegélyezték.
Újra lángba borulhat Szíria, miután iszlamista lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát, Aleppót. Basar Asszad szír elnök hatalma újfent külső segítségen múlhat.
A terület a viszonylagos béke és a nyüzsgő élet szigete Szíriában. A mecsetek mellett kávézókban, éttermekben és könyvesboltokban is meg lehet pihenni, igaz, férfiak és nők külön ülve, de a közparkokban és az üzletekben a nemek keveredését eltűrik a hatóságok – írta a France 24 hírtévé portálja. A 2011-ben kezdődött szíriai polgárháború során idemenekült lázadó fegyveresek és civilek által 4-5 milliósra felduzzadt lakosságot a Hajat Tahrir al-Sam (HTS – Levantei Felszabadítási Szervezet) iszlamista fegyveres szervezet és annak politikai szárnya, a magát csak „megváltó kormánynak” nevező testület irányítja, Abu Mohamed al-Dzsolani egykori dzsihádistával az élén.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.