Közelítenek Homsz városa felé a szíriai felkelők, Hamában ledöntötték a volt elnök szobrát – videó
Több ezren menekülnek a kormány által ellenőrzött régiókba.
hvg.hu
Iszlamista felkelők Homsz város központja felé tartanak Szíriában, miután villámoffenzívában bevették Hamát és Aleppót. Emberek ezrei menekültek a kormány ellenőrzése alatt álló régiókba, hogy elkerüljék a gyors előrenyomulást – közölte pénteken a brit székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH). Információik szerint a felkelők már csak öt kilométerre vannak a kulcsfontosságú város külterületeitől, amely összeköttetést biztosít a főváros, Damaszkusz és az északi területek között – írja aDeutsche Welle.
Homsz lakói ezrével hagyták el otthonaikat, és a nyugati parti régiókba menekülnek, amelyeket a kormány teljes ellenőrzése alatt tart. A szíriai hadsereg egyik tisztje a Reutersnek elmondta, hogy erősítés érkezik, ezzel segítik a kormányerőknek megszilárdítani a város körüli állásokat. Azt is említette, hogy az orosz erők az éjszaka folyamán egy kulcsfontosságú autópálya mentén lévő hidat is bombázták, hogy megakadályozzák a lázadók eljutását Homszba, ám ezt nem sikerült megállítani, a felkelők elérték a városhoz közel eső területeket.
A Szíriában zajló események nyomán a cikk két szerzője szerzője, Jonathan Sweet és Mark Toth megállapítja, elképzelhető, hogy leáldozott az orosz állam befolyásának a térségben. A történéseknek Ukrajnához is van köze.
Aleppót, Szíria második legnagyobb városát a múlt héten foglalták el a dzsihadista csoport és a vele szövetséges lázadószervezetek fegyveresei meglepetésszerűen indított offenzívájukkal. A frontvonal ezzel nagyjából 130 kilométerre délebbre tolódott.
Újjáéledt a szunnyadó szíriai polgárháború, miután a lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát. Basar Asszad szír elnök ezúttal nem számíthat Irán és a Hezbollah, illetve Oroszország eltökélt támogatására.
Mindeközben Hamában ledöntötték a volt szíriai elnök Háfez al-Aszad, Bassár al-Aszad apjának szobrát – írta meg pénteken a BBC. A szíriai lázadók azt állítják, hogy a hadsereg kivonulása után teljesen átvették az ellenőrzést az ország második legnagyobb városa felett. Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport vezetője, Abu Mohammed al-Dzsavlani győzelmet hirdetett Hamában, és azt mondta, hogy nem lesz bosszú.
On December 5, 2024, social media captured footage of the statue of Hafez al-Assad, father of Syrian President Bashar al-Assad, being toppled by anti-government protesters in Hama, Syria. Crowds chanted “God is Great” as they pulled the statue down. Hafez al-Assad ruled Syria from 1971 until his death in 2000, with his son Bashar succeeding him.
Korábban a HTS harcosai és szövetségeseik heves harcok közepette elfoglalták a város központi börtönét is, majd szabadon engedték a rabokat, miközben a hadsereg közölte, hogy átcsoportosította csapatait a városon kívülre.
Nem is olyan régen Szíria legszegényebb tartománya volt a török határ melletti északnyugati Idlíb. Az utóbbi években azonban a leggyorsabb gazdasági növekedésnek örvendő területté vált a polgárháború által jelentős mértékben elpusztított és elszigetelt arab országban. A tartomány azonos nevű székhelyén itt-ott bevásárlóközpontok és tetszetős házak sorakoznak, van vidámpark, két állatkert, futballstadion és egyetem is, ahol 18 ezer diák tanul – természetesen szegregált oktatásban.
Nincs egy kézben az állami vagyon, nagy a veszélye, hogy széthordják – figyelmeztet Mihályi Péter közgazdász, az MTA levelező tagja, aki szerint az állam rendszerint a piaci árnál olcsóbban ad el és drágábban vásárol.
A világhírű professzor egy lapinterjúban beszélt arról, miért kezdik ki mostanában a liberális demokráciákat, amelyek tényleg komoly hibákat követtek el.