Tóta W.: Háború Oroszország ellen
Vlagyimir Putyin nem a NATO-tól fél, pláne nem nyugati támadástól. Attól sokkal inkább, hogy kiderül: élhet egy rokon, sőt saját állítása szerint vele egylényegű nép kultúrállamban. Vélemény.
Vlagyimir Putyin nem a NATO-tól fél, pláne nem nyugati támadástól. Attól sokkal inkább, hogy kiderül: élhet egy rokon, sőt saját állítása szerint vele egylényegű nép kultúrállamban. Vélemény.
A közös határ térségében összevont orosz haderő még nem indult el Ukrajna felé, sőt Moszkva újabb csapatokat von vissza, a Nyugat hajlandó tárgyalni, de még nem hiszi, hogy nem következhet be a legrosszabb.
Az orosz védelmi minisztérium szerint a járművek a hadgyakorlat után most állandó állomáshelyükre tartanak.
A német hadsereg volt főfelügyelője szerint Putyin pontosan kiszámolta, mit is hoz neki a tegnap bejelentett csapatvisszavonás, így a sakkhúzással bizonyítani akarja, hogy melléfogtak az amerikaiak, amikor korábban azt közölték, hogy ma indul az invázió. Harald Kujat, aki dolgozott a NATO Katonai Bizottságának vezetőjeként is, a Focus című hetilapnak elmondta, hogy alaptalanok a félelmek, mert Oroszország csupán blöfföl.
Az Egyesült Államok elnöke reagált azokra a hírekre, miszerint Moszkva csökkenti a csapatai számát az ukrán határ mellett. Üzent az orosz népnek is.
A szervezetnél akkreditált amerikai nagykövet, Michel Carpenter azt mondta az ülés után, hogy nem lepte meg az orosz távolmaradás.
A miniszter szerint nem lehet kiszámítani az oroszok lépéseit, de nem kell aggódni, Magyarországon nem kellenek NATO-csapatok, mert „a NATO mi vagyunk.”
Álmatlan éjszakáik voltak a kelet-ukrajnai fiataloknak, mióta megtudták, hogy az oroszok a határon vannak, felelősségüknek érzik, hogy segítsenek.
Szergej Lavrov szerint, ha Ukrajna lemondana a NATO-tagságról, sokan megkönnyebbüléssel lélegeznének fel. Amikor az ukrajnai invázióról kérdezték, akkor csak annyit mondott: a karaván halad.
Két befolyásos Putyin-párti képviselő és a kommunisták is erre tettek javaslatot.
Ukrajna forgatókönyve az, hogy Oroszországot a feszültség csökkentésére, a csapatok kivonására és a békés rendezésre való átállásra kényszerítse. Oroszország terve az, hogy tovább fokozza a helyzetet Ukrajna destabilizálására. Vélemény.
Az amerikai és európai vezetők fantáziájának hiánya sodorta a háború szélére a világot – írja Anne Applebaum nemzetközi hírű, Kelet-Európával foglalkozó történész, a Johns Hopkins Egyetem oktatója az egyik legrégebbi tengerentúli lapban, a több mint 150 éves The Atlanticben.
Ezzel is szeretnék eltántorítani az oroszokat egy esetleges katonai akciótól, egyúttal kiállnak az ukrán függetlenség mellett.
Az ország vezetése kézben tartja a helyzetet a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára szerint.
Erre számít Varsó. A lengyel belügyi tárca és az önkormányzatok a menekültek befogadására készülnek.
Elégtelennek nevezte Szergej Lavrov azokat a válaszokat, amelyeket az Washington és a NATO a biztonság oszthatatlansága elvének értelmezésére vonatkozó kérésükre adott.
Míg a konfliktus által leginkább érintett Ukrajna megpróbálja csillapítani a kedélyeket egy lehetséges orosz invázióval kapcsolatban, az Egyesült Államok rég nem látott agresszivitással tolja a háborús retorikát. Nem kizárt, hogy éppen ezzel a politikával elkerülhető a háború, ha Oroszország csak az erő politikájából ért, de ennek megvannak a veszélyei.
Egyetértettek abban, hogy diplomáciai megoldást kell keresni a konfliktusra.